wtorek, 9 września 2014

Więcej pieniędzy na wykup gruntów

Lasy Państwowe dołożą się do wykupu prywatnych gruntów w Puszczy Kampinoskiej. Stosowną umowę podpisano 3 września. Opiewa ona na blisko 490 tys. zł. Za te pieniądze KPN planuje wykupić jeszcze w tym roku na cele ochrony przyrody 25 ha gruntów i 3 gospodarstwa zabudowane.

W ramach tego przedsięwzięcia dotychczas wykupiono już 89 ha gruntów i 10 gospodarstw, co kosztowało około 10 mln zł. Zabudowania te pod koniec 2013 roku rozebrano, pozostawiając jedynie piwnice, jako istniejące i potencjalne siedliska rzadkich gatunków nietoperzy, oraz wybrane elementy drewniane – stanowiska rzadkich i chronionych gatunków owadów i porostów. W 2013 r. wykonano także koszenia i odkrzaczania na powierzchni ok. 35 ha.

Przedsięwzięcie o pełnej nazwie . „Ochrona gatunków i siedlisk w Kampinoskim Parku Narodowym – obszarze N2000, poprzez wykup i zagospodarowanie gruntów” pierwotnie miało się zakończyć pod koniec zeszłego roku. Ostatecznie przedłużono je o rok.

poniedziałek, 8 września 2014

Powstanie nowa kładka, by nie szkodzić motylom

Kampinoski Park Narodowy zamawia zbudowanie nowej drewnianej kładki o długości 160 metrów, która ma ułatwić poruszanie się po ścieżce edukacyjnej i jednocześnie pozwoli uniknąć niszczenia siedlisk motyli.

Jak wynika z dokumentacji zamówienia, kładka powstanie do końca października br. na polanie w okolicy jeziorka Opaleń – małego stawu, który mija się, idąc czerwonym szlakiem z polany Opaleń w kierunku Lasek. Szczegółowy projekt jej przebiegu można zobaczyć na zdjęciu obok. Tytuł przetargu wskazuje, że celem tej inwestycji jest ochrona siedlisk motyli przed ich wydeptywaniem.

niedziela, 7 września 2014

Gdzie pedałujemy? Gdzie biegamy?

Trasy rowerowe
Sporo już napisano o ruchu turystycznym w Puszczy Kampinoskiej (także na tym blogu). Generalnie problem z prezentacją tego tematu jest taki, że turystów w puszczy trudno monitorować, bo przecież nikt ich w żaden sposób nie liczy, choćby poprzez sprzedaż biletów. Są jednak sposoby, które w przybliżony sposób pozwalają zmierzyć ich ruch.

Jednym z nich jest aplikacja Strava, w swoim działaniu zbliżona do popularnego w Polsce Endomondo. Rejestrowane przez wszystkich użytkowników ślady GPS są zbierane na jednej mapie, tzw. mapie ciepła, na której widać, które trasy są ulubionymi dla miłośników jazdy na rowerze oraz biegania.

Jak to wygląda w Puszczy Kampinoskiej. Ano, jak na załączonych obrazkach. Pierwszy prezentuje ruch rowerowy. Co nie powinno zaskakiwać, wyraźnie widać, że rowerzyści zdecydowanie preferują wschodnią część Puszczy – przede wszystkim okolice cmentarza w Palmirach, Sierakowa oraz Roztoki. W zachodniej części najwięcej rowerzystów można spotkać w okolicach Górek oraz obszaru ochrony ścisłej Żurawiowe. Rejony bliżej Żelazowej Woli czy Brochowa świecą zaś pustkami.

Trasy biegowe
Nieco inaczej sprawa wygląda z bieganiem. Tu przewaga wschodniej części Puszczy jest jeszcze większa. Ulubione miejsca truchtania to okolice kotliny Cichowęża, Palmir, Truskawki czy Wierszy. W części zachodniej biegaczy można natomiast spotkać głownie w okolicach Leszna oraz Roztoki.

Oczywiście można zadać pytanie, jaka jest reprezentatywność tych map. Zapewne niewielka, bo i niewielka jest popularność tej aplikacji w Polsce (inaczej jest choćby w UK). Musicie jednak przyznać, że mapa wygląda bardzo fajnie i dla wielu może okazać się ciekawą inspiracją do tyczenia nowych tras przez kampinoskie ostępy.