wtorek, 4 listopada 2014

Gdzie będą zalewy wokół Puszczy?

Proponowana lokalizacja zbiorników retencyjnych (nieb. kółka)
Niedawno pisałem o spotkaniu w Starostwie w Ożarowie, na którym prezentowano plan kompleksowej regulacji gospodarki wodnej w powiatach: warszawskim zachodnim, sochaczewskim i nowodworskim (na zlecenie samorządów przygotowała go firma RDH Architekci Urbaniści). W relacji mowa była m.in. o wybudowaniu sztucznego jeziora na południe od Kampinosu. Zaciekawiony tematem poprosiłem Starostwo o udostępnienie prezentacji.

Tam znalazłem wiele ciekawych rzeczy. Na przykład to, że autorzy całej koncepcji proponują wybudowanie nie jednego, ale kilku zbiorników retencyjnych. Ich sugerowane lokalizacje pokazuje mapa obok. Jak widać znajdowałyby się one tuż obok granic Kampinoskiego Parku Narodowego.

Przewidywany zasięg urbanizacji
Jeszcze ciekawsze rzezy można znaleźć kilka stron dalej: mapa prezentująca planowaną urbanizację wokół Puszczy. Przerażająca wizja, która – mam nadzieję – szybko się nie spełni.

Dalej prezentowane są cztery różne koncepcje rozwoju dla okolic Puszczy – każda z nich oczywiście związana bezpośrednio z gospodarką wodną. I tak, dla doliny Wisły w okolicach Łomianek sugerowana jest strategia ochrona poprzez rozwój, która miałaby polegać na różnego rodzaju inżynieryjnym okiełznaniu rzeki. Dla doliny Wisły za Nowym Dworem Mazowieckim proponowane jest hasło „przestrzeń dla rzeki”, co oznacza m.in. odsunięcie wałów od rzeki i ich wzmocnienie, pogłębienie koryta czy usuwanie przeszkód mogących spowalniać odpływ.

Strefy rozwoju gospodarki wodnej
Wzdłuż Bzury lansowana jest z kolei koncepcja „Zachodnie wejście do KPN” – jak się domyślam z obrazków, chodzi o postawienie na różnego rodzaju rekreację. No i na południe od KPN-u proponowana jest strategia „kontrolowanej urbanizacji”.

Prezentowane rozwiązania są bardzo ogólnikowe, a z drugiej strony szeroko zakrojone. Warto jednak podkreślić, że na razie stanowią wyłącznie przymiarki do wykonania studium wykonalności – dopiero w tym dokumencie znajdziemy więcej konkretów. Według planów samorządowców (a właściwie to ich życzeń) cały projekt miałby być realizowany jeszcze w tej perspektywie finansowej. Jego start jest oczywiście uzależniony od pozyskania środków unijnych.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Polityczno-drogowo-turystyczny przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Wkrótce kolejna wycieczka z pracownikiem KPN-u
„Zagrożenie gatunkami obcymi” – pod tym hasłem w najbliższą sobotę (8 listopada) z Leszna (na końcu ul. Szkolnej, przy witaczu) ruszy kolejna wycieczka edukacyjna z pracownikiem Kampinoskiego Paku Narodowego. Tym razem będzie poświęcona:
• metodom zwalczania gatunków obcych,
• zróżnicowanej rzeźbie Puszczy Kampinoskiej,
• obszarom ochrony krajobrazowej,
• problemom deficytu wody,
• wykupom gruntów.

Wycieczka potrwa około 4-4,5 godziny, w tym czasie uczestnicy pokonają około 12 km.

2. Coraz więcej zamieszania wokół smrodu
Sprawa kompostowni oraz wysypiska śmieci na Radiowie nabiera rozgłosu i z pewnością jeszcze nie raz o niej usłyszymy. W najnowszej odsłonie konfliktu przedstawiciele stowarzyszenie „Czyste Radiowo” zwracają uwagę na specyfikację jednego z przetargów MPO (właściciela śmierdzącego obiektu). Jak czytamy na facebookowym profilu organizacji:

Dla naszego dobra, spółka ROZBUDUJE istniejąca kompostownię. Każdą z 32 pryzm wydłuża o 10 metrów! A na dodatek dostawia kolejne 4 boksy żelbetowe. Razem daje to ponad ok 45% więcej smrodu! A to nie koniec - komputerowy system nadzorujący pracę pryzm ma być przystosowany do obsługi aż 60 (!) pryzm! (teraz są 32 pryzmy). W najbliższym czasie MPO planuje rozbudowę o ponad 100%

O komentarz poprosiłem MPO. Oto odpowiedź, jaką otrzymałem:

Przetarg na przedłużenie istniejących pryzm nie miał na celu zwiększenia mocy przerobowych Zakładu przy ul. Kampinoskiej, a zoptymalizowanie procesu. Wydłużenie pryzm pozwoli na zmniejszenie ich wysokości, a co za tym idzie zwiększy efektywność procesu przetwarzania odpadów i ograniczy uciążliwość. Zmniejszenie wysokości pryzm było jednym z zaleceń podczas prowadzonych przez MPO analiz. Spowoduje to lepszy dopływ tlenu do przetwarzanego materiału. Jest to jedno z działań, które Spółka podjęła celem zmniejszenia uciążliwości zapachowej instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania dla okolicznych mieszkańców. By zachować dotychczasowe moce przerobowe, konieczne jest wydłużenie pryzm.
 Spółka podjęła szereg działań, by zmniejszyć dokuczliwość swoich instalacji na Radiowie. Od 2012 roku MPO zainwestowało kilkadziesiąt milionów złotych w modernizację kompostowni m.in. zmieniając technologię z gnilnej na tlenową oraz budując halę rozładunku odpadów o powierzchni 4000 m kw. W czerwcu Spółka podjęła współpracę z Politechniką Warszawską w celu wskazania koncepcji działań, a w ostatnim czasie przyjęła 14 punktowy program prac, które są i w ciągu najbliższych miesięcy będą realizowane w instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania.

Ocenę tych wyjaśnień pozostawiam każdemu z Was. Jeśli ktoś nie chce w to wierzyć, przynajmniej można to potraktować jako obietnicę na piśmie, z której później będzie można kogoś rozliczyć. Nie ma natomiast wątpliwości, że tłumaczenia te nie zadowalają „Czystego Radiowa”. Kolejna demonstracja tego stowarzyszenia zaplanowana jest już na 7 listopada.

3. Schetynówki nie dla Puszczy
Pod koniec października poznaliśmy listę dróg powiatowych i gminnych, które w 2015 roku będą dofinansowane z tzw. programu schetynówek. Niestety, nie ma wśród nich żadnych dróg w bezpośredniej okolicy Puszczy, choć każdy, kto się tu porusza rowerem, wie, że dziurawego asfaltu jest pod dostatkiem.

4. Z Puszczy do Sejmiku
Jerzy Misiak, były dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego nie planuje kończyć swojej działalności publicznej. Okazuje się bowiem, że będzie kandydować w najbliższych wyborach samorządowych. Z list PSL-u stara się o fotel w sejmiku województwa mazowieckiego.