piątek, 28 listopada 2014

KPN pozbędzie się żubrów?

fot. Wikipedia/Alexandr frolov
Kampinoski Park Narodowy ma problemy z finansowym utrzymaniem swojego ośrodka hodowli żubrów w Smardzewicach obok Tomaszowa Mazowieckiego – donosi „Dziennik Łódzki”.

Przez problemy finansowe placówka nie będzie czynna w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jak wyjaśnia rzeczniczka KPN-u „Dziennikowi Łódzkiemu”, utrzymanie ośrodka kosztuje rocznie 200 tys. zł. Tymczasem z roku na rok budżet Parku topnieje. Ostatnio obniżono go o 1,5 mln zł.

Z tego powodu KPN rozważa przekazanie tego ośrodka (który znajduje się pod jego opieką od 1976 roku) Lasom Państwowym. Te deklarują, że są gotowe zaopiekować się placówką. Trwają już nawet rozmowy w tej sprawie, ale na razie Park wzbrania się przed konkretnymi deklaracjami, kiedy takie przejęcie mogłoby nastąpić.

Tymczasem dla samych smardzewickich żubrów ten rok okazał się wyjątkowo udany. Stado powiększyło się bowiem aż o sześć cielaków, a taka sytuacja zdarza się wyjątkowo rzadko.

wtorek, 25 listopada 2014

W Julinku coś się ruszyło

fot. gmina Leszno
Kiedyś była tu znana w całym raju szkoła cyrkowa, później obiekt zaczął popadać w ruinę, a następnie powstał tam tani hotel. Ale szansa na to, że Julinek (bo o nim mowa) znów będzie wyjątkowym miejscem, rośnie.

Jak informuje na swojej stronie internetowej gmina Leszno, na terenie dawnej bazy cyrkowej toczą się już prace budowlane, których efektem ma być „Centrum Rekreacyjno-Rozrywkowe – Julinek”. Ma tu powstać:

  • wystawa Sztuki Cyrkowej;
  • parku linowy – 6 tras, 117 przeszkód (trasa maluch, dziecięca, dwie łatwe trasy, jedna trudna, trasa tyrolkowa); ma to być największy park linowy w woj. mazowieckim;
  • mini golf na powierzchni 1000 m kw. (18 torów);
  • wypożyczalnia rowerów (34 rowerów);
  • wypożyczalnia nart biegowych (35 sztuk);
  • strefa zabawy dla dzieci: plac zabaw, dmuchańce, zorbing, wielka trampolina, kule sferyczne, kule wodne.

W planach są także imprezy plenerowe – Dzień Pieroga, Rajd Rowerowy, Rajd Narciarski, zakończenie Lata z Polo TV.

W styczniu 2015 roku zostanie oddana do użytku Mała Arena, która ma być odrestaurowana, zachowując dotychczasowy charakter. Organizowane będą tu między innymi imprezy okolicznościowe, uroczystości, koncerty itp. Dodatkowo prowadzony jest remont sali gimnastycznej, w której od 1 grudnia 2014 roku będzie ponownie urzędować Państwowa Szkoła Cyrkowa.

Stali czytelnicy bloga z pewnością pamiętają, że parę miesięcy temu pisałem tu o znacznie bardziej ambitnych planach. Miała tu powstać m.in. zagroda z dzikimi zwierzętami, centrum hotelowo-konferencyjne, a nawet coś na kształt skansenu. Jak wynika z informacji na stronie gminy Leszno, plany są wciąż aktualne, choć mają być realizowane w dalszej kolejności, w miarę możliwości finansowych.

Więcej zdjęć obiektu

poniedziałek, 24 listopada 2014

Drogowo-polityczne wieści z Puszczy i okolic

1. Nowy ciąg pieszo-rowerowy
Ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu zauważyłem ostatnio jakieś prace budowlane na drodze gruntowej pomiędzy Klaudynem a Janowem w gminie Stare Babice (częściowo na żółtym szlaku rowerowym z Warszawy do Izabelina). Krótki research i okazało się, że to ciąg pieszo-rowerowy, który wkrótce ma połączyć obie te wsie. Prace idą w szybkim tempie, więc z pewnością będzie się można tamtędy przejechać na dwóch kółkach jeszcze w tym roku.

2. Asfaltują w gminie Izabelin
W Truskawiu – zgodnie z zapowiedziami – ruszył za to remont fragmentu ul. 3 maja – donosi portal Izabelin24. Przypomnijmy, że od kilku tygodni ta sama ulica jest remontowana również w Izabelinie. Warto tu grzecznie wytknąć, że remont się nieco przeciąga. Gmina zapowiadała ukończenie prac pod koniec października, a ulica wciąż pozostaje zamknięta.

3. Debata o Radiowie
W ostatnią niedzielę w telewizji odbyła się debata kandydatów na prezydenta Warszawy. Co ciekawe, jednym z tematów dyskusji okazała się śmierdząca kompostownia na Radiowie. Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że właśnie podpisana została umowa na rozbudowę spalarni śmieci na Targówku, co ma umożliwić zamknięcie kłopotliwej kompostowni. Przepustowość nowej instalacji ma bowiem wzrosnąć aż siedmiokrotnie! Niestety, prace budowlane mają się zakończyć dopiero w 2019 roku.

Sytuację, co zrozumiałe, próbował podczas debaty wykorzystać Jacek Sasin z PiS. Zarzucał obecnej prezydent, że ta unika dyskusji z niezadowolonymi mieszkańcami Radiowa ich okolic, choćby przez to, że wchodziła do studia telewizyjnego tylnym wejściem (przy głównym byli protestujący z „Czystego Radiowa”). Sam deklarował, że kompostowania jest problemem wymagającym pilnego rozwiązania. Nieco więcej szczegółów w tej sprawie można się dowiedzieć na stronie „Czystego Radiowa”, gdzie opublikowano deklarację Jacka Sasina dotyczącą kompostowni. Ten wzbrania się jednak z konkretnymi zapowiedziami rozwiązania problemu. Jedynym konkretem jest obietnica przedstawiania w ciągu 30 dni od objęcia urzędu prezydenta Warszawy planu działań mających rozwiązać problem. Krótko mówiąc, kandydat PiS podskórnie wyczuwa już, że sprawa jest bardzo złożona i zapewne wcale nie będzie tak łatwo od ręki zamknąć kompostownię.

4. Piwo spod Puszczy
A na koniec ciekawostka. Jak donosi Sochaczewianin.pl, w okolicy Sochaczewa wkrótce ruszy domowy browar. Piwo będzie warzone w miejscowości Kożuszki Parcel (na południe od Żelazowej Woli). Produkcja nie będzie duża – rzędu 2 tys. butelek miesięcznie.