sobota, 6 grudnia 2014

Jak zazieleniała się Europa w XX wieku

Na co dzień może tak tego nie widać, ale w ciągu ostatnich stu lat pokrywa leśna zarówno Europy, jak i Polski znacznie się zmieniła... na lepsze. Łącznie na Starym Kontynencie mamy o 1/3 więcej lasów niż na początku XX wieku. Jak na dłoni pokazują to mapy opracowane przez holenderskiego naukowca Richarda Fuchsa. Jak mówi "Gazecie Wyborczej", duże zmiany w Polsce to głównie efekt upadku komunizmu, gdy po zlikwidowaniu PGR-ów wiele gruntów po prostu zarosło. Z pewnością teza ta nie dotyczy Puszczy Kampinoskiej, gdzie wprawdzie też widać przyrost lasów, ale najwięcej – bezpośrednio po wojnie, a nie w latach 90.środa, 3 grudnia 2014

Polityczno-drogowo-komiksowe wieści z Puszczy

Kto będzie rządzić w Puszczy?
Wprawdzie stronię tu od polityki, ale przy okazji wyborów samorządowych zrobię wyjątek. Wszak od naszych lokalnych włodarzy także zależy, co będzie się działo w Puszczy i jej sąsiedztwie. Jak wieść gminna niesie, jedni mają dobre układy z Parkiem, a inni – powiedzmy delikatnie – napięte. Zróbmy więc krótki przegląd nowych (ale generalnie wcale nie takich nowych) okołokampinoskich wójtów i burmistrzów.

  • Brochów – Piotr Szymański (zmiana)
  • Czosnów  – Antoni Kręźlewicz (bez zmian)
  • Izabelin – Witold Malarowski (bez zmian)
  • Kampinos – Monika Ciurzyńska (zmiana)
  • Leoncin – Adam Krawczak (bez zmian)
  • Leszno – Andrzej Cieślak (bez zmian)
  • Łomianki – Tomasz Dąbrowski (bez zmian)
  • Sochaczew (gmina) – Mirosław Orliński (bez zmian)
  • Sochaczew (miasto) – Piotr Osiecki (bez zmian)
  • Stare Babice – Krzysztof Turek (bez zmian)


Co z S7 w nowej perspektywie?
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Znak_D7.svg/150px-Znak_D7.svg.pngSporo się ostatnio mówi o dużych inwestycjach, jakie mają być sfinansowane z unijnych dotacji w nowej perspektywie (2014-20). Jedną z nich miał być kontrowersyjny odcinek wylotówki S7, który wg planów miałby biec fragmentem Kampinoskiego Parku Narodowego w okolicach Łomianek-Dąbrowy. Okazuje się, że znalazł się on w Programie Budowy Dróg Krajowych 2014-20, ale – co ważne – na liście rezerwowej. Co to oznacza? Jak wyjaśnia portal Rynek Infrastruktury, szansa na powstanie tej trasy jest, choć trudno powiedzieć, jak duża. Jeśli jej budowa ruszy, to zapewne będzie realizowana etapami. Jak można się domyślać, najbardziej kontrowersyjny i najdroższy odcinek, czyli przez Warszawę i Łomianki, zostanie zapewne "na deser". Eksperci cytowani przez serwis podkreślają jednak, że wylotówka na Gdańsk niesłusznie trafiła na „ławkę rezerwowych” i powinna powstać możliwie jak najszybciej. Do tematu zapewne będziemy jeszcze wracać…


Komiks o kampinoskich bohaterach
Instytut Pamięci Narodowej wydał komiks „Kampinos ‘44”. Jak w serwisie internetowym Polskiego Radia mówi twórca tej publikacji, przybliża ona losy Zgrupowania Stołpeckiego, które w lecie 1944 roku przemierzyło kilkaset kilometrów z pogranicza polsko-sowieckiego aż do Puszczy Kampinoskiej i włączyło się w Powstanie Warszawskie. Komiks narysowany przez Krzysztofa Wyrzykowskiego do scenariusza Sławomira Zajączkowskiego przedstawia szerokie spektrum postaw polskich żołnierzy. Wśród nich byli bohaterowie, tacy jak Adolf Pilch "Dolina", ale też postaci, które zapisały się w historii negatywnie, takie jak choćby Alfons Kotowski "Okoń", dowodzący oddziałami Armii Krajowej w Kampinosie.

wtorek, 2 grudnia 2014

Biegi, warsztaty, wycieczki – czyli nadchodzące wydarzenia w Puszczy

6 grudnia, Izabelin (Polana Jakubów), Świąteczny Bieg Mikołajkowy

Fundacja Pomocy Dzieciom i Przyrodzie Świata „NEL” organizuje Świąteczny Bieg Mikołajkowy. Impreza ma na celu zgromadzenie środków na prezenty świąteczne dla dzieci z ubogich i rozbitych rodzin.

Na zakończenie imprezy przewidziany jest występ Kapeli Beskid oraz pokazy dla dzieci Ochotniczej Straży Pożarnej z Izabelina, Patrolu Policji Konnej i Straży Miejskiej. Szczegóły: SwiatecznyBiegMikolajkowy.pl

Rozpoczęcie imprezy – 11:00, start biegu – 12:00
Długość trasy: 10 km
Wpisowe – od 15 do 30 zł


8-9 grudnia, Izabelin, Leoncin, Leszno i Łomianki, warsztaty KPN „Zrównoważony rozwój w praktyce”


Kampinoski Park Narodowy zaprasza na bezpłatne warsztaty poświęcone zrównoważonemu rozwojowi w otulinie Puszczy. Uczestnicy będą szukali możliwości pogodzenia potrzeb różnych grup interesu na tak specyficznym obszarze, jakim jest dynamicznie rozwijająca się gmina w otulinie parku narodowego i rezerwacie biosfery. Dla uczestników przygotowany zostanie poczęstunek, materiały warsztatowe oraz certyfikaty uczestnictwa. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona.
Szczegóły 

13 grudnia, Granica, wycieczka z pracownikiem KPN-u

Tradycyjnie w drugą sobotę miesiąca Kampinoski Park Narodowy zaprasza na wycieczkę z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tym razem tematem będzie „Turystyka skrajem Puszczy z korzyścią dla przyrody”. Start o godzinie 10:00 z parkingu. Uczestnicy pokonają około 10 km, co zajmie koło czterech godzin.