środa, 18 marca 2015

Mapa szlaków Puszczy Kampinoskiej. Podoba się?

W niepamiętnych czasach zrobiłem bardzo prosty schemat szlaków turystycznych w Puszczy Kampinoskiej i opublikowałem go na Wikipedii w haśle Kampinoski Park Narodowy:


Coś mnie ostatnio tchnęło, żeby zamienić ten prosty i niezbyt już estetyczny twór na coś ładniejszego, bardziej funkcjonalnego i mniej schematycznego. Tego typu opracowania mogą mieć sens w przypadku ilustrowania sieci metra czy tramwajów, ale raczej nie szlaków, po których poruszamy się pieszo czy rowerem i gdzie rzeczywista odległość ma znaczenie. I tak zacząłem pracować nad nową mapą.

Założenie było proste: aby mieściła się na kartce A4 i w wyraźny sposób pokazywała szlaki oraz odległości na poszczególnych odcinkach. To wymagało istotnego ograniczenie treści. Korciło mnie, żeby nanieść tu np. sklepy, obiekty infrastruktury turystycznej, parkingi czy trasy autobusów. Do tego potrzebny byłby jednak znacznie większy arkusz. Zresztą – jak widać na poniższej mapie – nawet sama prezentacja szlaków gdzieniegdzie przysparza wielu problemów, przez co zdecydowałem zrobić się dwa powiększenia mapy: dla okolic Palmir oraz Lasek.

Jeszcze kilka słów o danych źródłowych. Większość warstw pochodzi z zasobów projektu OpenStreetMap. Dane o szlakach pobrałem z innego otwartego projektu Uzupełniająca Mapa Polski, aktualizując je nieco przy okazji. Z kolei odległości na szlakach wyliczyłem automatycznie w programie QGIS.


Nim umieszczę mapę na Wikipedii, bardzo chciałbym prosić Was o uwagi. Z pewnością dostrzeżecie jakieś błędy. Być może uznacie, że w niektórych miejscach mapę trzeba uczytelnić. Uwagi zamieszczajcie w komentarzach poniżej lub wysyłajcie na adres p.kampinoska /malpka/ gmail.com

Tutaj możecie pobrać mapę w formacie PDF, gotową do wydruku na A4

11 komentarzy:

 1. Przydała by się też wersja bitmapowa (png?) żeby można było ją wrzucić do telefonu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Może na odwrocie (druga strona) dałbyś radę wrzucić spis szlaków z rankingiem od najdłuższego do najkrótszego? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super! Właśnie szukałam takiej prostej mapki. Wielkie dzięki! Gdybym znalazła jakiś błąd, na pewno dam znać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  świetna robota!. Jak dla mnie bardzo czytelna, prosta i łatwa w obsłudze mapa.
  Jedna uwaga merytoryczna. W zeszłym roku zmieniono przebieg czerwonego szlaku w okolicach Roztoki po zachodniej stronie drogi 579. Poprzednio od mostu do Dużej góry szlak przebiegał wzdłuż drogi. Teraz za mostem skręca zgodnie ze szlakiem zielonym. Po jakimś czasie skręca w prawo, kluczy po lesie. W okolicach Dużej Góry dochodzi do drogi 579 i wraca na stary przebieg szlaku.
  Zmiana ta spowodował wydłużnie szlaku o jakieś 650 m.
  Możesz zobaczyć tę zmianę na szladzie mojego biegu. Zmieniony odcinek od 11.78 do 12.92 km:
  http://www.sports-tracker.com/workout/krzys_gr/550d4a53e4b0d8b66f475da4
  Pozdrawiam
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem wielce zaskoczony tą zmianą czerwonego szlaku! Ale dzięki za cynk!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale poprzedni prosty schemat ma wielką zaletę - jest bardzo przejrzysty i czytelny. Nie wyrzucaj go do kosza. Szczególnie łatwo go przeglądać na telefonie w słońcu.
  Sławomir

  OdpowiedzUsuń
 7. dzięki! czegoś takiego szukałem

  OdpowiedzUsuń
 8. Szukam GPX całego czerwonego szlaku ale nigdzie nie mogę go znaleźć. Ktoś może posiada?

  OdpowiedzUsuń
 9. Super mapa, dzęki!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Uprzejmie dziękuję za trud i opublikowanie tej super mapy!
  Wszystkiego dobrego

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyłączam się do podziękowań za udostepnienie rezultatów Twojej pracy.

  OdpowiedzUsuń