piątek, 23 stycznia 2015

Zwrot w sprawie smrodu na Radiowie?

Wygląda na to, że mieszkańcom z okolic wysypiska śmieci na Radiowie udało się wywalczyć coś więcej niż tylko przyciągnięcie uwagi. Na ich wniosek prokuratura skierowała sprawę niemiłosiernie śmierdzącej kompostowni do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Co to znaczy?

To z jednej strony dobra wiadomość dla mieszkańców walczących ze smrodem, bo oznacza, że prokuratura uznała, iż ich pretensje są uzasadnienie. WIOŚ ma teraz przeprowadzić kontrolę kompostowni. Inspekcja dała sobie na to maksymalną ilość czasu, na jaką pozwalają w takich przypadkach przepisy, czyli 2 miesiące. Oznacza to, że wyniki kontroli poznamy 23 lutego. Jeśli WIOŚ uzna, że zakład zagraża środowisku lub życiu bądź zdrowiu ludzi, będzie mogła nakazać jego zamknięcie.

Z drugiej strony mieszkańcy raczej nie mają powodów do otwierania szampana. WIOŚ nie raz kontrolowała już bowiem ten obiekt (choćby w 2014 r.) i za każdym razem stwierdzała, że nawet jeśli są uchybienia, to trudno mówić o zagrożeniu dla środowiska lub życia/zdrowia ludzi. Czy tym razem inspekcja zmieni zdanie? Chyba, że pod naporem opinii publicznej…

Do sprawy na pewno wrócimy.

środa, 21 stycznia 2015

W Lipkowie powstanie strefa rekreacyjna na wypasie


Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – chciałoby się powiedzieć, gdy przegląda się plany Kampinoskiego Parku Narodowego dotyczące polany w Lipkowie.

Na razie jest tam dość skromnie, a jeszcze w tym roku miejsce to zmieni się nie do poznania. Lista obiektów, które mają tu powstać, jest naprawdę długa. Będzie tu oczywiście nowy parking (także dla autokarów), ławki, wiaty, tablice informacyjne, toalety, kosze na śmieci, stojaki na rowery.

Z rzeczy mniej oczywistych warto wymienić np. miejsce na grilla i ognisko, 2 boiska do siatkówki, boisko do gry w kometkę, tor do gry w boule oraz ścieżka zdrowia (6 zestawów do ćwiczeń). Imponująco zapowiada się plan zabaw. Zaplanowano tu nie tylko huśtawki i kiwaki, ale także linarium o średnicy 10 metrów czy też panele edukacyjne z grami.

Na tym nie koniec, bo w planie jest jeszcze nowa ścieżka edukacyjna, która będzie się składała z 6 przystanków. Ponadto w okolicy przewidziano zasadzenie 1,3 tys. drzew i krzewów.

Dodajmy, że cały teren polany ma być oświetlony i wyposażony w monitoring.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, prace budowlane mają się zakończyć do sierpnia tego roku. Z całego tego dobrobytu powinniśmy więc móc skorzystać jeszcze latem.

Zainteresowanych szczegółami odsyłam do obszernej dokumentacji przetargu.