środa, 11 marca 2015

Polana w Lipkowie na wypasie: reaktywacja

Jak obiecano, tak zrobiono. Kampinoski Park Narodowy ponownie ogłosił przetarg na budowę w Lipkowie polany rekreacyjnej z prawdziwego zdarzenia. Przypomnijmy, że pierwsze zamówienie rozpisano w styczniu tego roku i chwilę później je unieważniono z powodu błędów w dokumentacji.

Co zmieniło się w tej dokumentacji? Trudno powiedzieć, choćby dlatego, że jest ona wyjątkowo obszerna. Na oko jednak większych modyfikacji nie widać. Istotne jest jednak to, że nie zmienił się planowany termin ukończenia prac budowlanych, który wyznaczono na sierpień tego roku.


Obecnie polana w Lipkowie wygląda dość skromnie. Mamy tam kilka ławek i wiat czy niewielki parking. Za kilka miesięcy miejsce to zmieni się jednak nie do poznania. Będzie tu nowy parking (także dla autokarów), ławki, wiaty, tablice informacyjne, toalety, kosze na śmieci, stojaki na rowery, miejsce na grilla i ognisko, 2 boiska do siatkówki, boisko do gry w kometkę, tor do gry w boule oraz ścieżka zdrowia (6 zestawów do ćwiczeń). Imponująco zapowiada się plan zabaw – zaplanowano tu nie tylko huśtawki i kiwaki, ale także linarium o średnicy 10 metrów czy też panele edukacyjne z grami. Na tym nie koniec, bo w planie jest jeszcze nowa ścieżka edukacyjna, która będzie się składała z 6 przystanków. Ponadto w okolicy przewidziano zasadzenie 1,3 tys. drzew i krzewów. Dodajmy, że cały teren polany ma być oświetlony i wyposażony w monitoring.


Z pewnością będę tu śledzić postępy w tym projekcie!

A jak ktoś jest ciekawy jego szczegółów, odsyłam do dokumentacji przetargu.

poniedziałek, 9 marca 2015

Łosie, żurawie i mapy, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Żurawie już w Puszczy
fot. Wikipedia/Wojsyl
W ostatnich dniach coraz częściej usłyszeć można klangor żurawi, niosący się nad łąkami i lasami  – informuje Kampinoski Park Narodowy. Te dostojne zwierzęta, których przylot nieodłącznie kojarzy się nam z rychłym nastaniem wiosny, to zaraz po skowronku pierwsze ptaki, które powracają na swoje lęgowiska. Żurawie na okres zimowy nie odlatują daleko, to tak zwani krótkodystansowcy lub dystansowcy pogodowi, czyli ptaki, które mogą, ale nie muszą odlatywać na zimę. Tak naprawdę przemieszczają się w rejon Morza Śródziemnego, a tylko część populacji leci dalej, do Sudanu i Etiopii. Te osobniki, które przemieszczają się bliżej, w łagodne zimy mogą w ogóle nie opuszczać Europy, a pojedyncze ptaki potrafią zimować także w Polsce. Tak też działo się tegorocznej i ubiegłej zimy, które były bardzo łagodne.
Więcej o żurawiach na stronie KPN

Policzyli łosie
Już po raz czwarty pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego przeprowadzili akcję liczenia łosi. Operacja objęła około 10% powierzchni parku i wykorzystano w jej trakcie metodę tzw. pędzeń próbnych. Jak wyjaśnia KPN, z jednej strony uczestniczą w niej naganiacze (którzy, jak sama nazwa wskazuje, naganiają łosie), a z drugiej – obserwatorzy, na których naganiane są zwierzaki. W zeszłym roku doliczono się w ten sposób aż 500 łosi. Ile wyszło w tym roku? Wkrótce będzie wiadomo i na pewno napiszę o tym na blogu.

Kampinoskie wydmy na Google Maps
W serwisie mapowym Google’a można dostrzec ciekawą rzecz. Po włączeniu warstwy Teren ukazuje się szczegółowy numeryczny model terenu, na którym widać jak na dłoni m.in. kampinoskie wydmy czy sztucznie ukształtowany teren w okolicach Atomowej Kwatery Dowodzenia w Łomiankach. Niestety, model ten pokrywa tylko wschodnie krańce Puszczy, w tym świetnie wykształcone Łużowe Góry (jedne z wyższych wydm w Puszczy, z których widać m.in. centrum Warszawy). Czekamy na więcej!