czwartek, 19 marca 2015

Awangardowa architektura zawita do Puszczy Kampinoskiej?

Z pewnością wielu z Was odczuwa spory dyskomfort, gdy w trakcie kampinoskich wycieczek napotykacie na architektoniczne ohydztwa w środku lasu. Jedna z pracowni architektonicznych zaprezentowała rozwiązanie, które choćby częściowo powinno zaradzić temu problemowi: dom z lustrami. Mają one być rozmieszczone na fasadzie tak, aby odbijały widok lasu i sprawiały wrażenie, że górna część konstrukcji (już pozbawiona luster) unosi się w powietrzu.

Dom zaprojektowała pracownia Reform i ma on zostać wybudowany gdzieś w Izabelinie. Będzie bazować na tradycyjnej konstrukcji ze wzmocnionego betonu, a jego powierzchnia wyniesie 400 m kw. – złożą się na nią trzy sypialnie, trzy łazienki, biuro, garaż na dwa samochody, salon i jadalnia z dużymi oknami oraz nowoczesna kuchnia. Projekt przewiduje ponadto duży kryty taras. Całość ma kosztować koło miliona dolarów i zostać zrealizowana w ciągu roku.

W całym projekcie są dwa wyzwania. Pierwszy to takie zaprojektowanie i wybudowanie konstrukcji, by zachować możliwie najwięcej drzew rosnących na działce. Drugie to ptaki – istnieje obawa, że będą się one zderzały z lustrami. Na razie architekci nie wymyślili jednak sposobu, jak uniknąć tego typu sytuacji.


PS. Swoją drogą, polecam obejrzenie innych projektów tej pracowni – niektóre z nich zrealizowano już w Izabelinie!

środa, 18 marca 2015

Mapa szlaków Puszczy Kampinoskiej. Podoba się?

W niepamiętnych czasach zrobiłem bardzo prosty schemat szlaków turystycznych w Puszczy Kampinoskiej i opublikowałem go na Wikipedii w haśle Kampinoski Park Narodowy:


Coś mnie ostatnio tchnęło, żeby zamienić ten prosty i niezbyt już estetyczny twór na coś ładniejszego, bardziej funkcjonalnego i mniej schematycznego. Tego typu opracowania mogą mieć sens w przypadku ilustrowania sieci metra czy tramwajów, ale raczej nie szlaków, po których poruszamy się pieszo czy rowerem i gdzie rzeczywista odległość ma znaczenie. I tak zacząłem pracować nad nową mapą.

Założenie było proste: aby mieściła się na kartce A4 i w wyraźny sposób pokazywała szlaki oraz odległości na poszczególnych odcinkach. To wymagało istotnego ograniczenie treści. Korciło mnie, żeby nanieść tu np. sklepy, obiekty infrastruktury turystycznej, parkingi czy trasy autobusów. Do tego potrzebny byłby jednak znacznie większy arkusz. Zresztą – jak widać na poniższej mapie – nawet sama prezentacja szlaków gdzieniegdzie przysparza wielu problemów, przez co zdecydowałem zrobić się dwa powiększenia mapy: dla okolic Palmir oraz Lasek.

Jeszcze kilka słów o danych źródłowych. Większość warstw pochodzi z zasobów projektu OpenStreetMap. Dane o szlakach pobrałem z innego otwartego projektu Uzupełniająca Mapa Polski, aktualizując je nieco przy okazji. Z kolei odległości na szlakach wyliczyłem automatycznie w programie QGIS.


Nim umieszczę mapę na Wikipedii, bardzo chciałbym prosić Was o uwagi. Z pewnością dostrzeżecie jakieś błędy. Być może uznacie, że w niektórych miejscach mapę trzeba uczytelnić. Uwagi zamieszczajcie w komentarzach poniżej lub wysyłajcie na adres p.kampinoska /malpka/ gmail.com

Tutaj możecie pobrać mapę w formacie PDF, gotową do wydruku na A4

poniedziałek, 16 marca 2015

Smród, kłusownicy, bieg i wycieczka, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

Na smród musi być standard
Góra urodziła mysz – chciałoby się powiedzieć. Minął termin, w którym Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska miała się odnieść do podejrzeń prokuratury dotyczących szkodliwego wpływu kompostowni w Radiowie na okolicznych mieszkańców. WIOŚ myślał nad sprawą bardzo intensywnie od grudnia zeszłego roku, no i wymyślił… że w sprawie potrzebna jest jeszcze opinie biegłego, na którą poczekamy najpewniej do sierpnia br.

W uzasadnieniu tejże decyzji napisano:
„Wobec braku w przepisach prawa ochrony środowiska zarówno standardów jakości zapachowej w powietrzu jak i metod ich oceny, a także wymagań dotyczących zagrożeń aerosanitarnych (bakteriologicznych i mikologicznych), po przeanalizowaniu dotychczas zebranego w sprawie materiału dowodowego za konieczne uznano powołanie biegłego z dziedziny zdrowia publicznego.”

Swoją drogą ciekawie, że WIOŚ dopiero teraz dokonał tego odkrycia. Dla mieszkańców Radiowa wniosek jest prosty. Szybko nie doczekają się rozwiązania problemu…

Uwaga na kłusowników!
Na facebookowym profilu „Mieszkańcy gminy Izabelin” ukazały się drastyczne zdjęcia prezentujące efekt działania kłusowników na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, a konkretnie w okolicach Stanisławowa. Smutne to, że nawet w parku narodowym nie daje się zwierzętom świętego spokoju.

Nie piszę jednak o tej sprawie, żeby się smucić, ale żeby uczulić was na ten problem. Jeżeli tylko zobaczycie wnyki lub inne pułapki w lesie bądź też podejrzanych ludzi, nie wahajcie się i dzwońcie lub piszcie do KPN-u. A najlepiej później jeszcze sprawdzić, co Park z waszą interwencją zrobił.

Wycieczka na pierwszy dzień wiosny
Przejdźmy do tematów znacznie przyjemniejszych. Z okazji pierwszego dnia wiosny odbędzie się
kolejna wycieczka z pracownikiem Kampinoskiego Parku Narodowego. Tym razem pod hasłem, a jakże „Wiosna, czy to ty?”.

Termin: 21 marca (sobota)
Czas trwania: 3-4,5 godz.
Długość trasy: ok. 8 km
Miejsce zbiórki: parking na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy, godz. 10.00

Zakres tematyczny:
– Historia wsi Granica i Nart oraz geneza ich nazwy
– Łąki Kampinoskiego Parku Narodowego
– Rośliny i zwierzęta synantropijne w zagrodzie wiejskiej
– Ochrona przyrody i historia Kampinoskiego Parku Narodowego
– Kiedy zaczyna się wiosna astronomiczna, termiczna, a kiedy fenologiczna?
– Przedwiośnie to, czy wiosna?
– Wiosenne zwyczaje i tradycje ludowe
– Co słychać wiosną u zwierząt? Które odbywają gody, a które cieszą się już potomstwem?
– Czy martwe drzewo jest potrzebne w przyrodzie?
– Poszukiwanie śladów działalności bobra
– Nasłuchiwanie śpiewu ptaków, pierwszych zwiastunów wiosny (m.in. żurawi, czajek, skowronków)

Podczas spaceru przewidziane są gry i zabawy oraz drobne upominki. Po zakończeniu wycieczki organizatorzy zachęcają do odwiedzenia Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Dla niestrudzonych wędrówką Park proponuje dodatkowo spacer ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy” i odpoczynek na polanie rekreacyjnej. W razie niesprzyjającej aury (opady atmosferyczne) możliwość skrócenia wycieczki tylko do terenu Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego z programem na nie mniej atrakcyjnym.

A dla ambitnych: półmaraton
Tegoroczna edycja podwarszawskiego półmaratonu im. Kusocińskiego, odbędzie się 23 sierpnia. Zapisy prowadzone są za pośrednictwem strony internetowej www.polmaraton.pwz.pl oraz www.maratonypolskie.pl. Limit uczestników został wyznaczony na 1000 osób. Trasa posiada atest PZLA.