sobota, 8 sierpnia 2015

Ścieżki rowerowe w Izabelinie – nie idźcie tą drogą!

Urząd Gminy Izabelin opublikował do konsultacji projekt sieci ścieżek rowerowych. Miałyby one biec przez całą ul. 3 maja – od granicy Warszawy do Truskawia, a także z Izabelina do Sierakowa oraz wzdłuż ulicy Sienkiewicza.

Jak czytamy na stronie gminy, w pierwszej kolejności ma zostać zbudowany odcinek pomiędzy przystankiem autobusowym przy ul. Langiewicza w Izabelinie do ok. 75m  przed ul. Parkową w Truskawiu. Będzie tam biegł tzw. ciąg pieszo-rowerowy (CPR) poprowadzony po północnej części ulicy. W Laskach na fragmencie od ul. Partyzantów do ronda będą to 2 pasy jednokierunkowe wydzielone z jezdni. Na odcinku  od ronda w Laskach do ul. Estrady w Mościskach projekt przewiduje w przyszłości kontynuację dwóch jednokierunkowych pasów dla rowerów po obu stronach ulicy. Zarówno na ul. Sierakowskiej, jak i na ul. Sienkiewicza przewidziano CPR-y po jednej stronie ulicy.

A teraz kilka słów komentarza. Bardzo dobrze, że Izabelin decyduje się na budowę infrastruktury rowerowej, ale popełnia typowe błędy, które przerabiało już wiele polskich miast, w tym Warszawa. Po pierwsze, przeklęta kostka bauma! Rowerzyści za pośrednictwem wielu organizacji pozarządowych z uporem maniaka próbują przekonywać, że jest to rozwiązanie niewygodne i często niebezpieczne, a zdecydowanie lepszy (i wcale nie droższy) jest po prostu asfalt. Już ładnych parę lat temu Warszawa to zrozumiała i decyzją pani prezydent buduje się już tylko ścieżki asfaltowe. Dobrze byłoby, gdyby Izabelin nie tkwił w poprzedniej rowerowej epoce.

Po drugie, ciągi pieszo-rowerowe. Znów to samo… to rozwiązanie, które jest dla rowerzystów nieprzyjazne, szczególnie gdy wzdłuż ulicy jest sporo wjazdów na posesję, a każdy taki wjazd wymusza lokalne obniżenie ścieżki. Krótko mówiąc, chce się zafundować rowerzystom chorobę morską. Inna sprawa to przejazdy przez ulicę. Mam nadzieję, że przewidziano normalne przejazdy, a nie tylko przejścia dla pieszych, tak jak to jest na istniejącym odcinku CPR-u między Laskami a Izabelinem. Efekt jest taki, że teoretycznie wg przepisów rowerzysta na każdym takim przejściu musi zejść z roweru, co mocno psuje przyjemność z jazdy.

Co w takim razie zrobić na ul. 3 maja? Jeśli się da, to wydzielić na jezdni jednokierunkowe pasy dla rowerzystów. A co jeśli się nie da? Nie mam wątpliwości, że wybudowanie CPR-u sprawi, że większość rowerzystów i tak wybierze asfalt. Dobrym przykładem jest tu gmina Czosnów, gdzie wybudowano sporo ścieżek rowerowych. Niestety tam, gdzie są to CPR-y rowerzyści jadą po asfalcie, a sam CPR z  roku na rok systematycznie zarasta sobie trawą. To samo obserwuję na drodze wojewódzkiej 579 z Borzęcina do Warszawy – CPR sobie, a rowerzyści sobie.

I wreszcie po trzecie… ścieżki rowerowe powinno budować się tam, gdzie jest faktyczna potrzeba rozdzielenia ruchu rowerowego i samochodowego. Na ul. 3 maja faktycznie jest to konieczne, ale czy na Sierakowskiej i Sienkiewicza też? Moim zdaniem nie, bo ruch samochodowy jest tam niewielki. A może zamiast budować tam ścieżki lepiej byłoby zadbać o równiejszy asfalt?

Konsultacje projektu ścieżek rowerowych trwają do 14 sierpnia. Szczegóły. 

wtorek, 4 sierpnia 2015

Salonka, remonty, wystawy, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy i okolic

1. Bliżej uchwalenia planu ochrony KPN
2 lipca Kampinoski Park Narodowy przekazał Ministrowi Środowiska projekt planu ochrony Kampinoskiego Parku Narodowego z uwzględnieniem zakresu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 „Puszcza Kampinoska”. Oj długie są perypetie tego planu. Wystarczy przypomnieć, że o jego pierwszej wersji pisałem na tym blogu jeszcze pod koniec 2011 roku. Dlaczego tak długo wchodzi w życie? Tego nie wiem. Mogę za to polecić lekturę samego planu (można go pobrać TU), bo stanowi on ciekawe i obszerne (176 stron) kompendium wiedzy o Kampinoskim Parku Narodowym. Można w nim także znaleźć – jak sama nazwa wskazuje –informacje o planowanych działaniach mających chronić kampinoską przyrodę. Trochę jednak szkoda, że opisano je dość ogólnikowo.

2. Wymienią mostek nad Łasicą
Urokliwy mostek o długości 25 metrów nad Łasicą na żółtym szlaku z Granicy do Nowego Polesia zostanie wymieniony. Kampinoski Park Narodowy właśnie ogłosił przetarg na te prace. Zgodnie z dokumentacją mają zostać zakończone do połowy maja. Jak można się domyślać, mogą one spowodować czasowy brak możliwości przekroczenia Łasicy w tym miejscu. O ewentualnym zamknięciu szlaku oczywiście będę informować.

3. Utrudnienia w Granicy
Od początku sierpnia do odwołania z powodu remontu zamknięty będzie skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy koło Kampinosu, a także pobliska Aleja III Tysiąclecia oraz biegnący obok fragment ścieżki dydaktycznej.

4. Przyroda w akwareli – nowa wystawa w siedzibie KPN
5. Zobacz salonkę Jaruzelskiego
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie realizuje w te wakacje cykl niedziel tematycznych w ramach Wakacji z wąskotorówką. Pierwsze spotkanie, które odbyło się 26 lipca poświęcone zostało parowozowi Px49–1794. Teraz przyszedł czas na prezentację kolejnego interesującego obiektu, znajdującego się w skansenie, czyli tzw. Salonki Jaruzelskiego. Wagon ten, wyprodukowany w Zakładach Mechanicznych Lilpop, Rau i Lowenstein, w Warszawie jeszcze w 1930 r. „zasłynął” okresem użytkowania na wojskowej kolei wąskotorowej w Zielonce pod Warszawą, gdzie wykorzystywał go m.in. gen. Wojciech Jaruzelski. Goście Muzeum będą mieli niepowtarzalną okazję zwiedzić wnętrze Salonki, które zwyczajowo nie jest udostępniane.
Gdzie: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, ul. Towarowa 7.
Kiedy: 09.08.2015 r. od godz. 13.00 do 16.00.
Wstęp: bilet normalny 12 zł, bilet ulgowy 6 zł.

6. Instant karma, ale szkoda łosia
Przykry, choć jednocześnie intrygujący wypadek zdarzył się ostatnio w okolicach Pomiechówka. Jak donosi „Goniec Lokalny”, pewien 25-letni mężczyzna najpierw zderzył się z łosiem, niestety zabijając zwierzę. Nic sobie jednak z tego nie zrobił i pojechał dalej. Los się jednak na nim zemścił, bo kawałek dalej nie wyrobił się na zakręcie i zderzył się z drzewem. Ponoć był pijany.

7. Uwaga na zagrożenie pożarowe
źródło: IBL
Upały zrobiły swoje. Aktualnie na terenie Puszczy Kampinoskiej obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Co gorsza, meteorolodzy na razie nie zapowiadają większych opadów deszczu. Stąd apel – po pierwsze, o zachowanie ostrożności w lesie. Byle odłamek szkła może stać się przyczyną poważnego pożary. Po drugie, by uważnie obserwować innych ludzi i w razie bezmyślnego zachowania zwracać im uwagę.

niedziela, 2 sierpnia 2015

Inne oko na suszę

Dzięki uprzejmości jednego z czytelników, Jacka Łoszewskiego, publikuję kolejne zdjęcie pokazujące, jak mocno w tym roku wysuszyło Puszczę. Zdjęcie zrobione na żółtym szlaku nad Kanałem Zaborowskim w okolicach Obszaru Ochrony Ścisłej "Debły"