środa, 30 września 2015

Smród, central park i Chopin, czyli przegląd wydarzeń z okolic Puszczy

1. W Radiowie wcale nie śmierdzi?
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania opublikowało wyniki badań dotyczące uciążliwości kompostowni położonej w Radiowie, kilka kilometrów od Puszczy Kampinoskiej. Z ekspertyzy wykonanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej wynika, że zakład ten nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych ludzi. Ustalono ponadto, że wprawdzie smród z kompostowni wędruje na odległość nawet do 4 km, to jednak jego uciążliwość poza zakładem wynosi średnio 1 w 6-stopniowej skali. MPO podkreśla ponadto, że spółka wydała już 2 mln zł na zabiegi mające ograniczyć uciążliwość zakładu i inwestycja przynosi ponoć efekty, bo mieszkańcy rzadziej dzwonią ze skargami.

Tego entuzjazmu nie podzielają za to okoliczni mieszkańcy. Jak można przeczytać na stronie „Czystego Radiowa”, sporą część raportu utajniono, a fragmenty tego, co ujawniono, mogą budzić niepokój.

Problem powinien zniknąć dopiero na przełomie 2018 i 2019 roku – wtedy też kompostownia ma zostać przeniesiona na drugą stronę Wisły.

2. Central Park w Izabelinie 
Władze gminy Izabelin przekazały do konsultacji społecznych projekt budowy parku w centrum wsi. Miałby się on znajdować przy ul. 3 maja pomiędzy Urzędem Gminy a szkołą. Z wizualizacjami izabelińskiego central parku można się zapoznać na stronie urzędu.


3. Chopinowski finał
Kończy się kolejna edycja festiwalu muzycznego „W krainie Chopina”. Przedostatni koncert odbędzie się w sobotę, 4 października, w Pilaszkowie. Wystąpi duet fortepianowy „Doppio Espresso” Michał Drewnowski oraz Daniel Eibin.

Finał festiwalu odbędzie się z kolei następnego dnia, czyli w niedzielę. Koncert galowy odbędzie się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Wykonawcy:  Zuzanna Elster – harfa, Tomasz Radziwonowicz – dyrygent, Orkiestra Sinfonia Viva  W programie utwory:  F. Chopina, W.A.Mozarta, C.Debussego, W.Kazaneckiego, N.Rota, H.Warsa, F.Gordona, H.Kuźniaka, T.Radziwonowicza.

Szczegóły

niedziela, 27 września 2015

Rusza budowa długiej kładki, szlak zamknięty

Jak informuje Kampinoski Park Narodowy, z powodu budowy kładki szlaki zielony i niebieski prowadzące z Zaborowa Leśnego do Wyględów Górnych (patrz mapa poniżej) zostają całkowicie zamknięte dla ruchu turystycznego.

[podkład: Osmapa.pl]
KPN nie podaje, do kiedy nie będzie można wejść na ten odcinek. Ze specyfikacji przetargu na budowę tej kładki wynika jednak, że prace powinny być ukończone do połowy października.

Przypomnijmy, że (wyłączając obecny bardzo suchy rok) na ogół na tym szlaku było wiele błota lub po prostu wody. Dla jednych stanowiło to o uroku tego miejsca, dla innych było jednak mocno uciążliwe. Z myślą o tych drugich KPN zdecydował się wybudować w tym miejscu kładkę o długości aż 770 metrów. Dzięki tej i wybudowanej już wcześniej innej kładce cały odcinek zielono-niebieskiego szlaku będzie można więc przejść suchą nogą.