niedziela, 11 października 2015

Konopie, wiaty i liderzy, czyli jesienny przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Zlikwidowano uprawę konopi
Puszcza Kampinoska działa jak magnes na miłośników substancji odurzających. Pisałem już o zlikwidowanej fabryce narkotyków oraz o zbieraczach grzybków halucynków, a teraz przyszedł czas na konopie indyjskie. Krzaki tych roślin odkryli policjanci z wydziału kryminalnego nowodworskiej komendy. Mundurowi zatrzymali również podejrzanego o uprawę narkotyku. 27-letni Mariusz B. usłyszał już zarzut. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Zlokalizowana uprawa miała powierzchnię kilku metrów kwadratowych. Rosły na niej 74 rośliny, które nadawały się do zbioru. Działka, na której rosły, jest położona w zaciszu wiejskiej zieleni, na terenie gminy Leoncin.

2. Szwendak odnawia wiatę
Być może na spacerach w Puszczy Kampinoskiej ktoś z was mógł już zauważyć odświeżoną wiatę położoną przy rozwidleniu szlaków w Zaborowie Leśnym. To wcale nie sprawka dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego, ale grupy zapaleńców kryjących się pod nazwą „Kampinoski Szwendak”. Podczas wielogodzinnej pracy obiekt odczyszczono oraz pomalowano. Efekt jest olśniewający. Zresztą, zobaczcie sami!

AKTUALIZACJA: Napisałem, że KPN nie ma nic wspólnego z odremontowaniem wiaty... i źle napisałem. Prace zostały wykonane w ramach wolontariatu i park zapewnił niezbędne materiały do tego celu. Za błąd niniejszym przepraszam.

3. KPN liderem
7 października podczas uroczystej konferencji „Szlakiem naturalnych zmian – fundusze europejskie na ochronę przyrody” Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu został przyznany prestiżowy dyplom Lidera ochrony przyrody. W trakcie konferencji podsumowano efekty projektów zrealizowanych w ramach V osi priorytetowej POIiŚ „Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych” organizowanej przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.

KPN jest jednym z 10 beneficjentów projektów realizowanych w ramach POIiŚ nagrodzonych podczas tej konferencji. Park został doceniony za wkład w ochronę przyrody, profesjonalizm w realizacji projektów i dobrą współpracę. Do tej pory KPN zrealizował 5 projektów z funduszy POiŚ.