środa, 4 listopada 2015

Przegląd wydarzeń z Puszczy: drogi, koleje, imprezy i wędrówki

1. Most w Lipkowie gotowy na przywrócenie ruchu
Dobra wiadomość dla mieszkańców Lipkowa oraz tych, którzy dojeżdżają do Puszczy przez tę miejscowość. Jak donosi portal Izabelin24.pl, po wielotygodniowych pracach kończy się budowa mostu nad Lipkowską Wodą. W zasadzie już się skończyła, choć zapewne z powodu odbiorów przeprawa nie została jeszcze formalnie otwarta. Tym niemniej przejechać się nią już da.

2. Akademia Kampinoska o ptakach
7 listopada, w sobotę, odbędzie się kolejna edycja spotkania z pracownikami Kampinoskiego Parku Narodowego pod hasłem „Akademia Kampinoska”. Początek o godzinie 10:00 w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, ul. Tetmajera 38. Spotkanie to referat przedstawiający charakterystykę możliwych do spotkania gatunków oraz wyjście do lasu w celu poszukiwania gatunków jesiennych, przebywających w borach.  Uczestnicy dowiedzą się, że nie tylko wiosna jest dobrym okresem do obserwacji ptaków oraz że jesień to najlepszy czas na rozpoczęcie nauki o ich wyglądzie i biologii.

3. Sochaczewskie muzeum kolejowe się rozbudowuje
22 października w siedzibie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie nastąpiła uroczysta inauguracja Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Dawne przedszkole kolejowe przy ul. Licealnej zostało zaadaptowane na potrzeby muzealne dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej modernizacji Muzeum uzyskało dodatkowo prawie 900 metrów kwadratowych na swoją działalność.
Docelowo w Centrum znajdzie się ekspozycja poświęcona kolejom wąskotorowym w Polsce, a także wystawa przybliżająca atrakcje turystyczne i historię ziemi sochaczewskiej oraz Puszczy Kampinoskiej. W poczekalni dawnego budynku stacyjnego z 1937 r. znajdzie się natomiast wystawa poświęcona historii Sochaczewskiej Kolei Wąskotorowej. Oprócz nowych wystaw w Centrum prowadzone będą lekcje muzealne dla szkół, spotkania i konferencje oraz Punkt Informacji Turystycznej, który ma stać się bazą wiedzy o atrakcjach turystycznych regionu.
Szczegóły

4. Samotnie dookoła Puszczy
Trzeba naprawdę kochać Puszczę, żeby wybrać taki sposób jej zwiedzania. Michał Główka postanowił przejść ją dookoła… i to za jednym zamachem. Zajęło mu to dwie doby, w trakcie których przeszedł 210 km. Co ciekawe, to już jego druga taka eskapada! Wcześniej podobny dystans pokonał w 30 godzin.'
Szczegóły

5. Zapowiedź Rajdu Niepodległościowego
14 listopada z Leszna ruszy IV Niepodległościowy Rajd po Puszczy Kampinoskiej. Organizatorem imprezy jest Lokalna Grupa Działania „Między Wisłą a Kampinosem”. Ze szczegółami można zapoznać się na stronie LGD.

niedziela, 1 listopada 2015

Coraz więcej ścieżek rowerowych wokół Puszczy

fot. pełnomocnik prezyd. Warszawy 
ds. komunikacji rowerowej
Wiele osób, które chcą pojeździć po Puszczy Kampinoskiej na rowerze, narzeka, że trudno dojechać do lasu tak, aby nie trzeba było jechać ruchliwymi drogami. Cóż, problem na szczęście staje się coraz mniej dokuczliwy. Oto bowiem ruszyła budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Radiowej w Warszawie, od skrzyżowania z Powstańców Śląskich do Kaliskiego. Wprawdzie dotychczas teoretycznie była tam ścieżka , to jednak miała ona jedynie nierówną nawierzchnię gruntową. Teraz będzie równiutki asfalt.

Co to oznacza w praktyce? Możliwość dojazdu niemal do samej Puszczy Kampinoskiej ścieżką rowerową. Jadąc z centrum, można się kierować np. ulicami Świętokrzyską, Prostą, Kasprzaka, Prymasa Tysiąclecia, Górczewską i Powstańców Śląskich. Dalej wspomnianą Radiową, a następnie żółtym szlakiem rowerowym przez Las Bemowski. Na koniec trzeba tylko przejechać stosunkowo spokojną lokalną drogą przez Janów i jesteśmy w Puszczy.

fot. pełnomocnik prezyd. Warszawy 
ds. komunikacji rowerowej
A to wcale nie koniec ścieżek rowerowych. Oto bowiem nowe pasy rowerowe wytyczane są na ulicy Wóycickiego – od Wólczyńskiej do Pułkowej. Razem będą miały blisko 3 km długości. Pasy mogą pomóc rowerzystom dojeżdżającym z Bielan.


Z planów na dalszą przyszłość, to gmina Izabelin – jak już pisałem – przymierza się do budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. 3 maja. Ponoć mamy się jej doczekać w 2017 r.