sobota, 21 listopada 2015

Najdłuższa kładka w Puszczy w pełnej krasie

Udało mi się wreszcie zmotywować, by udać się na inspekcję najdłuższej kładki w Puszczy Kampinoskiej (770 m), która powstała niedawno na zielono-niebieskim szlaku łączącym Zaborów Leśny z Wyględami Górnymi. Jak wrażenia?

Faktycznie, już na pierwszy rzut oka widać, że obiekt wyróżnia się długością. Moją uwagę przykuło to, że – o ile się orientuję – kładka nie jest zbudowana z drewna, ale materiału drewnopodobnego. Jest to zapewne podyktowane tym, że inne drewniane kładki w Puszczy szybko się niszczyły, a w czasie deszczu były bardzo śliskie. Dowodem jest kładka na czarnym szlaku z Truskawia do Palmir. Na szczęście niedawno doczekała się ona remontu i już jest tam bez dziur (patrz fot. poniżej)

Wciąż mam mieszane uczucia dotyczące sensu budowy tej kładki. Z jednej strony – tak jak się obawiałem – sprawiła ona, że ten szlak, dotychczas wyjątkowo dziki, stał się nieco jak ścieżka w parku. Ale z drugiej strony przy wysokim poziomie wód gruntowych przejście/przejechanie tego krótkiego szlaku bywało naprawdę ciężkie.

A skoro o kładkach mowa, zwróciłem uwagę, że zlikwidowano inną długą kładkę, która prowadziła z Zaborowa Leśnego w drugą stronę, w kierunku Mogiły Powstańców. Dość dawno mnie tam nie było, więc trudno mi dokładnie powiedzieć, kiedy to nastąpiło. Ktoś z czytelników się może orientuje?


poniedziałek, 16 listopada 2015

„Przyroda na horyzoncie” – nowy cykl spotkań z pracownikami KPN

Na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego im. Jadwigi i Romana Kobendzów w Granicy k, Kampinosu realizowany jest projekt „Doposażenie bazy edukacyjnej Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy”. Jego celem jest dostosowanie budynków zagród skansenowych (stodoła i Chałupa Widymajera) tworzących tzw. zagrodę wiejską w terenową bazę edukacji ekologicznej. Wśród zaplanowanych działań jest także program edukacyjny „Przyroda na horyzoncie” skierowany do zorganizowanych grup szkolnych, turystów indywidualnych, okolicznych mieszkańców i wszystkich miłośników przyrody. Wszystkich zainteresowanych Park zaprasza do wzięcia udziału w ciekawych, bezpłatnych, proponowanych przez pracowników KPN zajęciach.

Pierwsze weekendowe spotkanie z pracownikiem ODM odbędzie się w niedzielę, 22 listopada, pod hasłem „Ekosystemy łąkowo-bagienne”. Podczas zajęć będzie się można dowiedzieć, skąd wzięły się łąki Kampinoskiego Parku Narodowego, jakie rośliny znalazły zastosowanie w naszych kuchniach, ogrodach, domowych apteczkach, jakie zwierzęta żyją na tych terenach. Zbiórka na parkingu w Granicy o godz. 11.00. Czas trwania zajęć ok. 2 godz. Trasa: Parking w Granicy – Kanał Zaborowski – ścieżką edukacyjną wejście w Olszowieckie Błota – Aleja Trzeciego Tysiąclecia (skanseny) – Muzeum Puszczy Kampinoskiej. Prowadzenie Beata Bąk. Dojazd uczestników na miejsce we własnym zakresie. Ubiór dostosowany do zajęć terenowych i pogody.

Drugie spotkanie weekendowe prowadzone przez pracownika Ośrodka odbędzie się 29 listopada pod hasłem „Wyprawa do piekła i z powrotem – tereny bagienne i łąkowe KPN”. Poprowadzi je Mariusz Morkowski. Trasa ok. 10 km, czas trwania 5 godz. Zbiórka na parkingu w Granicy godz. 9.00. Trasa: Parking Granica – niebieskim szlakiem do skarpy Prawisły – szlakiem rowerowym u podnóża skarpy do Grabnika – Zalasek i powrót na parking w Granicy.

Trzecie spotkanie zaplanowane jest na niedzielę, 6 grudnia, a jego tytuł to „Zimowi goście – Mikołajki w ODM”. Uczestnicy dowiedzą się, czy warto i jak dokarmiać zwierzęta zimą. Darami przywiezionymi przez uczestników przystrojona zostanie choinka – mikołajkowy dar dla zwierząt. W związku z tym warto ze sobą zabrać: buraczki, ziemniaki, marchewkę, ziarna zbóż, słoninkę, itp. Zbiórka na parkingu w Granicy o godz. 11,00. Czas trwania zajęć ok. 2 godz. Teren Ośrodka Dydaktyczno–Muzealnego. Prowadzenie: Beata Bąk. Dojazd uczestników na miejsce we własnym zakresie. Ubiór dostosowany do zajęć terenowych i pogody.