czwartek, 7 stycznia 2016

Narty, policja, ścieżka i żołnierze, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

1. Zapowiedź rajdu narciarskiego
Wreszcie! Zima zawitała do Puszczy Kampinoskiej! Wprawdzie śniegu wciąż nie jest dużo, ale to wystarczyło, by krajobraz znacznie wypiękniał. Przykład pierwszych zimowych widoków można podziwiać np. TU.

Pozostając w śnieżnych tematach: powiat warszawski zachodni przy współpracy z Parkiem Rozrywki Julinek, Kampinoskim Parkiem Narodowym oraz gminą Leszno organizuje imprezę sportowo-rekreacyjną z akcentem patriotycznym. Rajd Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863 r., bo o nim mowa, ma na celu upamiętnienie pomordowanych powstańców na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego i nie tylko. Impreza ma też na celu promocję aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych. Wydarzenie ma charakter otwarty, i bezpłatny. Organizatorzy zapewniają 100 bezpłatnych kompletów nart biegowych. Decyduje kolejność zgłoszeń. W razie braku śniegu narty biegowe zostaną zastąpione rajdem nordic walking. Po rajdzie będzie ognisko i ciepły poczęstunek. Start 24 stycznia o godzinie 11:00!

2. Powstanie nowa śnieżka na zachodnich krańcach Puszczy?
Pozostajemy w tematach sportowych. Dobra wiadomość dla tych, którzy lubią kręcić się na rowerze po zachodniej części Puszczy Kampinoskiej. Lokalne władze planują wytyczyć tam nową ścieżkę rowerową o długości około 10 km. Jak pisze serwis Sochaczewianin.pl,  będzie ona łączyła Młodzieszyn z Kamionem, przechodząc kolejno przez ulice Sochaczewską i Wyszogrodzką w Młodzieszynie, dalej wzdłuż drogi krajowej nr 50, gdzie w miejscowości Kamion Duży skręci wzdłuż tzw. „starej 50”. Dalej pobiegnie aż do drogi wojewódzkiej nr 575, gdzie dotrze do mostu na Wiśle w Kamionie. Niestety, na razie to tylko plany, stąd nie wiadomo, kiedy ścieżka miałaby być gotowa.

3. Na medal o Zgrupowaniu AK Kampinos
Powst lot biel 1.pngNajnowszym „artykułem na medal” polskiej Wikipedii został wpis poświęcony Zgrupowaniu AK Kampinos. Przeczytamy w nim wiele o działalności tej grupy w Puszczy Kampinoskiej, w tym o miejscach i sposobach upamiętnienia tych wydarzeń. Godne polecenia są także mapy ilustrujące działania bojowe Zgrupowania.

4. Bezpieczniej w Puszczy?
Mam nadzieję, że ta informacja się nikomu nie przyda, ale dla mieszkańców Izabelina ma z pewnością niebagatelne znaczenie. Staraniem lokalnych władz w Izabelinie powstała nowa siedziba policyjnego Rewiru Dzielnicowych. Mieści się w Hornówku przy ul. Szkolnej 2A.

poniedziałek, 4 stycznia 2016

O apkach, ciuchciach i śniegu, czyli noworoczny przegląd wydarzeń z Puszczy

1. Kampinoska ciuchcia (taka prawdziwa) nabiera kształtów
Nie tak dawno informowałem, że na szlak kampinoskiej kolejki wąskotorowej z Sochaczewa do Tułowic wreszcie powróci ciuchcia, który zastąpi mało romantyczny spalinowóz. Jak czytamy na stronie e-Sochaczew.pl, nie są to czcze obietnice. W Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej lokomotywa parowa Px29 - 1704 należąca do sochaczewskiej placówki przechodzi bowiem „czwarty poziom utrzymania połączony z rewizją wewnętrzną i próbą ciśnieniową kotła”.

Trzymamy kciuki, by prace nie zwalniały tempa i ciuchcia pojawiła się na kampinoskich torach jeszcze w tegorocznym sezonie!

2. KPN szykuje mobilną aplikację 
Kiedy doczekamy się takich widoków?
Kampinoski Park Narodowy podpisał umowę na opracowanie aplikacji na smartfony i tablety. Będzie ona kosztować ponad 160 tys. zł. Program ma być mobilnym przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej. Jak czytamy w opisie przedmiotu zamówienia, główną częścią przewodnika będzie interaktywna mapa turystyczna parku i otuliny parku. Aplikacja ma także zawierać informacje dotyczące atrakcji turystycznych KPN i okolic oraz opisy szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych, ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, przystępnie zaprezentowane zasady udostępniania parku oraz mini-atlas typowych dla Puszczy Kampinoskiej gatunków roślin, zwierząt, grzybów, porostów i zbiorowisk roślinnych. Treść będzie bogato ilustrowana fotografiami z Puszczy Kampinoskiej. Program ma być dostępny zarówno dla systemu Android, jak i Windows Phone oraz iOS.

Czekamy z niecierpliwością!

3. Wkrótce zrobi się biało
Prognozy pogody wskazują, że na Trzech Króli ma wreszcie spaść śnieg. Idealny powód, żeby się
wybrać na spacer/bieganie/rower! Ale czy na biegówki? Niestety, raczej nie. Zapowiadane są bowiem tylko niewielkie opady. Co gorsza, w dalszej perspektywie (od 9 stycznia) przewidywana jest odwilż (do +5 st. C). Na zimę pełną gębą trzeba więc jeszcze poczekać.

4. Łyżwy w Izabelinie
Tęgi mróz pozwolił uruchomić w Izabelinie lodowisko. W dni powszednie do 14:45 obiekt jest otwarty dla uczniów pobliskiej szkoły. Pozostali mogą z niego korzystać od 15:45 do 20:00. Z kolei w soboty i święta ślizgawka jest otwarta od 11:00 do 20:00. Co ważne, obok niej dostępna jest wypożyczalnia łyżew!