czwartek, 10 marca 2016

W pobliżu Puszczy ma powstać smart city

Przepięknie położona w widłach Wisły i Narwi twierdza w Modlinie długo nie miała szczęścia – przez lata nieruchomości bezskutecznie próbowała się pozbyć Agencja Mienia Wojskowego, a w tym czasie zabytkowe budynki powoli popadały w ruinę. Wygląda jednak na to, że szczęście się do tego miejsca wreszcie uśmiechnęło. W 2013 r. ogłoszono sprzedaż nieruchomości, a w tym tygodniu poznaliśmy ambitne plany zagospodarowania tego kompleksu.

Kosztem aż 1,3 mld zł mają tu powstać m.in. lofty mieszkalne, hotele, resort, centrum kongresowe (ponoć największe w Europie), centrum handlowe, centrum medyczne, wellness, pole golfowe, biura, uniwersytet oraz muzeum. Wszystko ma zajmować 650 tys. m kw. i być budowane pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

Wygląda na to, że plany nie są palcem po wodzie pisane. W prace projektowe zaangażowała się bowiem renomowana pracownia architektoniczna JSK, a deweloper, firma Konkret SA, ma już doświadczenie w podobnych projektach rewitalizacyjnych w Poznaniu (choć oczywiście nie na taką skalę). Do tego inwestycja będzie promowana na nadchodzących targach nieruchomości w Cannes.

Jak informuje „Gazeta Stołeczna”, ostateczny projekt inwestycji mamy poznać w okolicach 2018 roku, koniec prac budowlanych planowany jest na rok 2021. Trzymamy kciuki za sukces.

środa, 9 marca 2016

Skansen, osuwiska, statek i apka, czyli przegląd wydarzeń z Puszczy

fot. sprzed renowacji
1. Skansen w Granicy odpicowany
Zakończył się remont drewnianych budynków w skansenie w Granicy koło Kampinosu. Szczegółową relację zdjęciową można zobaczyć na portalu Teresin24.pl. Musicie przyznać, że chałupy prezentują się cudnie. A jako dodatek w okolicy powstała także plenerowa siłownia oraz – o czym już pisałem – wieża (w zasadzie to wieżyczka) widokowa.

2. Osuwiska nad brzegiem Wisły
Oddalmy się na chwilę nieco od Puszczy, w okolice Zakroczymia. Państwowy Instytut Geologiczny opublikował ciekawą mapę osuwisk w tym rejonie. Jak się okazuje, jest ich w tym terenie sporo, choć w większości nie stanowią większego zagrożenia dla ludzi. Być może ta mapa może stać się ciekawą inspiracją do nietypowej wycieczki w te okolice?

3. Statkiem do Młocin
Przesuńmy się nieco w górę Królowej Rzek, do warszawskich Młocin. Jak donosi portal Poludnie.com.pl, od tego roku będą tu przybijać statki wycieczkowe. Umożliwi to specjalnie wybudowana przystań… oraz fakt, że nie są już w tej okolicy zrzucane ścieki do Wisły. Być może statki zaczną tu kursować już w maju.

4. Kampinoska apka ponoć powinna już działać
Parę tygodni temu pisałem tu (niezbyt przychylnie) o nowym mobilnym przewodniku po Puszczy Kampinoskiej. Wielu z Was narzekało, że aplikacja nie działa Wam na telefonach. Są dobre wieści. Na Google Play opublikowano już aktualizację, która ponoć pozbawiona jest już tego błędu.