wtorek, 15 marca 2016

Ile w końcu wycinają w Puszczy?

W poprzednim wpisie opublikowałem stanowisko Dyrekcji KPN-u w sprawie wycinki drzew w Puszczy – przypomnę, że w ocenie wielu odwiedzających las wycinka ta wydaje się wyjątkowo duża. Czy jednak tak jest w rzeczywistości? Odpowiedź powinna przynieść analiza strony KPN-u. Co roku publikowane są tu bowiem informacje o zakresie planowanej wycinki.

Jak wynika z najnowszego komunikatu, w całym 2016 roku KPN chce pozyskać i sprzedać 22,8 tys. metrów sześciennych różnego rodzaju drewna. Czy to dużo? Dla porównania w 2014 r. było to 20,1 tys. m sześc., a więc niewiele mniej. Ujmując to nieco inaczej, pozyskanie na takim poziomie jest około 5 razy niższe niż w przeciętnym polskim lesie (w przeliczeniu na powierzchnię wg danych GUS).

Czy więc te 22,8 tys. to dużo czy mało. Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, z pewnością można jednak powiedzieć, że jak na KPN nie jest to nadzwyczaj duża wycinka.

poniedziałek, 14 marca 2016

Skąd taka wycinka w Puszczy?

fot. Facebook/Puszcza Kampinoska
Opinia publiczna zajęta jest w ostatnich miesiącach planami wycinki Puszczy Białowieskiej, a tu coraz częściej, drodzy Czytelnicy, sygnalizujecie niepokojące nasilenie wycinki w naszej puszczy, Kampinoskiej. Jak wynika z podsyłanych przez Was zdjęć, szczególnie intensywnie rąbią w okolicach Sierakowa i Izabelina. Skąd taki wyrąb i czy faktycznie jest wyjątkowy pod względem skali?

Kampinoski Park Narodowy wyjaśnia:

Kampinoski Park Narodowy powołany jest w celu ochrony i zachowania najcenniejszych walorów, a także odtwarzania zniekształconych siedlisk. Podstawą wszelkich działań jest inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza. Wycinki drzew prowadzone są w miejscach, gdzie w przeszłości doszło do pewnych zaburzeń wynikających z gospodarki ludzkiej, które spowodowały zakłócenie naturalnych procesów (np. wylesienia). 

W parku istnieje wiele drzewostanów, które zostały tu sztucznie posadzone. Nie zawsze skład gatunkowy drzewostanu odpowiada możliwościom siedliska. Takie obszary albo pozostawia się do naturalnej sukcesji – wówczas regeneracja i odtwarzanie zniekształconych siedlisk następuje w sposób spontaniczny, aczkolwiek powolny. Można także procesy te przyśpieszyć, prowadząc planowe zabiegi ochronne, np. cięcia w drzewostanach mające na celu ich stopniowe różnicowanie i poprawę biologicznej odporności. 

W wybranych fragmentach młodszych drzewostanów (zwłaszcza monokultur sosnowych, które w Kampinoskim Parku Narodowym porastają tysiące hektarów dość żyznych gruntów) wprowadza się domieszki różnych gatunków w celu zróżnicowania gatunkowego, wiekowego i strukturalnego drzewostanów. Wszystkie zabiegi są zaplanowane i zaakceptowane przez Ministra Środowiska.

Zainteresowanych, którzy chcieliby porozmawiać o wykonywanych w Kampinoskim Parku Narodowym pracach, zapraszamy na organizowane przez naszych pracowników wycieczki edukacyjne. W ich trakcie (ostatnia tego typu odbyła się 20 lutego 2016 r.) prezentujemy powierzchnie, gdzie wykonywane są zabiegi ochrony czynnej, oraz omawiamy metody i cele ich wykonywania.