sobota, 11 marca 2017

Yomby, kładki i domki, czyli co planuje w tym roku KPN?

Na stronie Kampinoskiego Parku Narodowego znalazłem ostatnio ciekawy dokument: plan zamówień publicznych na 2017 rok. Co ciekawego zamierza robić w tym roku KPN?

Nieco emocji wzbudzą zapewne dwa przetargi, tj. na: „Wyrównanie pospółką wybojów i kolein dojazdów pożarowych” oraz „Utwardzanie płytami typu Yomb dojazdów pożarowych na wydmach”. Warto zwrócić uwagę, że każde z tych zamówień ma być warte blisko 3 mln zł, co oznacza, że zakres tych prac będzie naprawdę spory. Z pewnością znajdzie się spore grono krytyków takich przetargów, które będzie argumentować, że ładne leśne ścieżki w pierwszym przypadku staną się grząskie i nieprzejezdne dla rowerów, a w drugim przypadku zamienią się w brzydkie betonowe drogi. Na szczęście praktyka pokazuje, że po kilku miesiącach od realizacji tego typu inwestycje nie drażnią już oczu (przynajmniej moim zdaniem), a korzyść z nich jest taka, że w razie pożaru (odpukać) strażacy będą mogli sprawnie dojechać w dowolny zakątek Puszczy.

Z mniej kontrowersyjnych, acz ciekawych zamówień warto wymienić trzy: „Budowa kładki  turystycznej i barierki w północnej części Łużowej Góry”, „Odtworzenie muraw napiaskowych w północnej części Łużowej Góry” oraz „Rozbiórka obiektów budowlanych i adaptacja podziemi dla hibernujących nietoperzy w północnej części Łużowej Góry”. Wszystkie trzy przetargi związane są z nowym unijnym projektem, który dotyczy Łużowej Góry oraz Atomowej Kwatery Dowodzenia w Łomiankach. Szerzej pisałem o tym TU.

W planach KPN jest ponadto np.:
·         Wymiana kładki przez Łasicę, na żółtym szlaku koło Rzepowej Góry,

·         Rewitalizacja zabytkowych obiektów leśnej architektury drewnianej na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy oraz ich adaptacja do celów muzealnych i edukacyjnych.

5 komentarzy:

 1. A wiadomo coś o budowie schodków i kładek w Zamczysku? Będą w tym roku zbudowane czy trzeba będzie na to jeszcze poczekać?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja akurat popieram utwardzanie dróg przeciwpożarowych...

  OdpowiedzUsuń
 3. Drogi pożarowe i przejazdy przez wydmy dla "ciężkiego" sprzętu p.poż to trochę "być albo nie być". Rozumiem to. Ale remont kładki na Łasicy na żółtym szlaku? Byłem tam ostatnio jesienią. Jest wąska. Rowerzysta z rowerem musi zachować czujność, ale nie miałem poczucia dyskomfortu. Sama kładka też nie wygląda źle. Ciekawe czy pozostanie stary rozmiar, czy wyjdzie z niej most?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiecie może co to za pomysł z wysypywaniem i wyrównywaniem szlaków żwirem?

  OdpowiedzUsuń
 5. Dają straszne pieniądze na tą kładke.Z czego to będzie,chyba marmurem wyłożą.

  OdpowiedzUsuń