niedziela, 22 stycznia 2017

Narty, parkingi i wycinka, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

Co z tą zimą?
W ten weekend w Puszczy Kampinoskiej było sporo amatorów nart biegowych. Niestety kilka dni z lekko dodatnią temperaturą zrobiło swoje i warunki do uprawiania tego sportu są nienajlepsze. Wprawdzie śnieg niemal wszędzie jeszcze leży, ale mocno ubity, zlodzony i tylko cienka warstwa. Czy jest szansa, że wkrótce warunki się poprawią? Niestety, nie bardzo. Wprawdzie złapie porządniejszy mróz, ale prognozy na najbliższy tydzień opadów nie przewidują.

Wyremontują parking w Truskawiu. Ale kiedy?
Truskaw to jeden z popularniejszych turystycznych punktów wypadowych w Puszczy Kampinoskiej. Szkoda tylko, że tamtejszy parking jest nieco zaniedbany i daleko mu pod względem wyposażenia np. do tych w Granicy czy Lipkowie. Czy jest szansa, że to się zmieni? Odpowiedź można znaleźć na facebookowym profilu sołectwa Truskaw, który cytuje maila z KPN-u:

Kampinoski Park Narodowy stara się pozyskać środki na modernizację polany i parkingu w Truskawiu.
Niniejsze zamierzenie miałoby być częścią większego projektu służącego ograniczeniu antropopresji na cenne ekosystemy, m.in. poprzez zagospodarowanie turystyczne nie tylko w KPN, ale także w leśnictwach aglomeracji warszawskiej. Wniosek o dofinansowanie został złożony w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w ubiegłym roku i przeszedł ocenę merytoryczną pierwszego stopnia. Nie mamy jednakże jeszcze potwierdzenia czy otrzymał wystarczającą liczbę punktów, aby zakwalifikować się do dalszych etapów oceny.
Projekt miałby trwać od 2017 r. do 2020 r., przy czym podkreślam, że żadne roboty nie są planowane przed 2019 r.
Przed złożeniem wniosku odbyło się już w Izabelinie spotkanie z przedstawicielami społeczności lokalnej i organizacji związanych z turystyką. Jeżeli projekt dojdzie do skutku to przed zleceniem wykonania dokumentacji projektowej, mamy zaplanowane także konsultacje w formie warsztatów, w tym zdiagnozowanie faktycznych potrzeb i prototypowanie rozwiązań związanych z zagospodarowaniem polany.
Charakter inwestycji ma być nieco odmienny niż w Lipkowie. Ma tu być „brama do lasu” – miejsce skąd odwiedzający ruszają na szlak (nie planujemy tutaj miejsc ogniskowych czy placu zabaw). Głównymi zadaniami w ramach projektu jest wspomniane zagospodarowanie parkingu i polany, a także modernizacja ścieżki dydaktycznej „Do Karczmiska”, wytyczenie nowej ścieżki spacerowej i stworzenie łącznika pieszo-rowerowego z Truskawia do Palmir.
Podkreślam, że na razie jest to tylko koncepcja i w chwili obecnej nie mamy środków na jej realizację. Nawet jeżeli otrzymamy dofinansowanie w konkursie to pozostaje jeszcze pozyskanie pozostałej brakującej kwoty. Także nic nie jest jeszcze pewne, ale jesteśmy dobrej myśli!

Wycinają las, bo można
fot. UD Bemowo
Przykra ciekawostka legislacyjna z Lasu Bemowskiego. Okoliczni mieszkańcy alarmują, że w pobliżu pętli tramwajowej Boernerowo rozpoczęła się spora wycinka drzew. Czy jest legalna? Urząd Dzielnicy Bemowo  odpowiada, że tak. Wszystko przez obowiązujące od 1 stycznia przepisy, które w znakomitej większości przypadków znoszą obowiązek zdobywania pozwolenia na wycinkę drzew. Ot, taki noworoczny prezent od miłościwie panującego nam ministra Szyszki.