poniedziałek, 30 stycznia 2017

Uwaga! Zamknięty zielony szlak!

rys. KPN
Projekt „Kampinoskie bagna”, który ma przywrócić prawidłowe stosunki wodne w Puszczy Kampinoskiej, nabiera tempa. Dla turystów oznacza to jednak utrudnienia na szlakach.

W związku z koniecznością budowy przepustów do odwołania dla ruchu turystycznego zamknięty będzie zielony szlak na odcinku Posada Sieraków – uroczysko Na Miny – uroczysko Szczukówek (planowany czas ponownego otwarcia – 10 lutego).

Kłopotów można się też spodziewać przy szukaniu miejsc parkingowych we wsi Palmiry. Firma budowlana wykonująca prace zajmie bowiem fragmenty parkingów, tzw. małego (przy zielonym szlaku rowerowym) oraz dużego (przy wjeździe do parku). Utrudnienia na pierwszym parkingu potrwają do 3 lutego, a na drugim – do 17 lutego. W razie problemów zawsze będzie można zaparkować kilka kilometrów dalej, na parkingu przy Muzeum-Miejsce Pamięci Palmiry.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o  projekcie „Kampinoskie bagna”, po prostu wpiszcie nazwę projektu w oknie wyszukiwarki na górze strony.

niedziela, 29 stycznia 2017

Autobusy, wycieczki, ciekawostki i rozporządzenia, czyli kampinoski przegląd wydarzeń

 1. Nowa linia autobusowa do Kampinosu
Dla niezmotoryzowanych dotarcie do Granicy czy Kampinosu jest nie lada wyzwaniem, już wkrótce jednak nieco mniejszym. 1 lutego Sochaczew uruchomi bowiem połączenia autobusowe biegnące z tego miasta, przez dworzec kolejowy, Żelazową Wolę do Kampinosu. Połączenie może okazać się atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców Sochaczewa, ale również miejscowości leżących przy linii kolejowej ze stolicy. Zła wiadomość jest jednak taka, że przewidziano jedynie trzy kursy dziennie w każdą stronę – jeden rano i dwa po południu. Może, jak połączenie się sprawdzi, będzie ich więcej?

2. Chronić! Ale jak? Odpowie rozporządzenie.
W biuletynie informacji publicznej Kampinoskiego Parku Narodowego ukazała się kolejna wersja projektu planu ochrony KPN. Na pierwszy rzut oka dokument może wydawać się długi i nudny, ale można w nim wypatrzyć bardzo wiele ciekawych informacji, np. jakie konkretnie działania ochronne planuje Park, bądź też jak mają się zmienić granice KPN-u. O treści tego planu pisałem przy okazji poprzedniej wersji tego projektu, choćby na temat zmiany granic. Swoją drogą szkoda, że dokument ten tak długo nie może doczekać się formalnego uchwalenia.

3. Jak drzewa radzą sobie zimą?
Kolejna wycieczka edukacyjna z pracownikiem Parku z cyklu „Akademia Kampinoska” odbędzie się 18 lutego, czyli w sobotę. Tematem będzie strategia przetrwania zimy przez drzewa. Na spotkaniu będzie poruszona m.in. tematyka przygotowania się drzew do zmieniających się pór roku, próba odpowiedzi na pytania:
- w jaki sposób drzewa przygotowują się do zimy,
- czy śnieg w lesie sprzyja drzewom,
- czy ujemne temperatury są korzystne dla drzew,
- czy zimą drzewom jest lepiej w lesie, czy w małym zadrzewieniu śródpolnym.

Start z Izabelina. Wycieczka potrwa 2-3 godziny (do przejścia jest około 10 km), a udział – jak zwykle – jest bezpłatny.

4. O zimowych owadach i krzywych sosnach

Warto od czasu do czasu zajrzeć na stronę internetową Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie można znaleźć ciekawostki na temat kampinoskiej przyrody. Ostatnio opublikowano na przykład artykuł poświęcony sosnom o nietypowym kształcie rosnącym w Tańczącym Borze. Z innej publikacji dowiemy się z kolei, czy zimą możemy wypatrzyć na śniegu jakieś owady i pajęczaki. Miłej lektury.