środa, 1 marca 2017

Lex Szyszko nie oznacza, że można ciąć Puszczę!

Lex Szyszko robi swoje – w całym kraju ruszyła masowa wycinka drzew. Można, to tniemy. A jak nowe prawo ma się do Puszczy Kampinoskiej? W liście rozesłanym do okolicznych samorządów (http://bit.ly/2lUDB9y) dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego przypomina, że przepisów tych nie stosuje się do obszarów w granicach parków narodowych – w tym przypadku nadal niezbędne jest pozwolenie dyrektora parku! Krótko mówiąc, jeśli zauważycie w Puszczy jakieś podejrzane cięcie, od razu alarmujcie dyrekcję.  

Błoto, wilki, śmieci, biegi i autobusy, czyli marcowy przegląd wydarzeń

 1. Sporo utrudnień na szlakach
Wszelkie znaki na Ziemi i niebie wskazują, że w najbliższy weekend czeka nas przepiękna pogoda  nawet około 15 stopni i słońce! Nic tylko wymknąć się do Puszczy! Planując wypady, pamiętajcie tylko o tym, że wybrane szlaki pozostają zamknięte (nawet do 15 marca). Poza tym zgodnie z komunikatem KPN-u żółty szlak między Truskawiem a Zaborowem Leśnym jest podtopiony – przejście jest możliwe, ale utrudnione.

2. Wilki pozują
Dla tych, co nie śledzą naszego Facebooka – właścicielowi pewnej fotopułapki w środku Puszczy udało się uchwycić wilki!  [w podpisie zdjęcia jest błąd - zamiast 2014 powinno być oczywiście 2017]


3. Śmierdzi i śmierdzieć będzie
Kolejny odcinek epopei prawniczej wokół kompostowni w Radiowie, tym razem z niekorzyścią dla okolicznych mieszkańców. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że choć decyzją marszałka województwa mazowieckiego obiekt miał zostać zamknięty wraz z nowym rokiem, to na razie będzie mógł działać dalej. Po szczegóły odsyłam TU. Ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

4. W Izabelinie wkrótce ruszy remont 3 Maja i nie tylko
Właśnie ogłoszono przetarg na długo wyczekiwany remont ul. 3 Maja w Izabelinie (na długości 1,6 km), a także ciągu ulic Izabelińskiej w Starych Babicach i Sienkiewicza w Izabelinie (ponad 3 km). Dzięki dotacji z funduszy unijnych wzdłuż głównej ulicy tej miejscowości powstanie także ścieżka rowerowa. Kiedy ruszą prace? Oferty można składać do 10 marca, więc zapewne kilka tygodni po tym terminie. A kiedy zakończy się remont? W umowie przewidziano 210 dni, czyli około 7 miesięcy. Nowiutkim asfaltem pojedziemy więc zapewne na przełomie tego i przyszłego roku. Ciekawskich odsyłam do dokumentacji przetargu.

5. Wystawa fotografii w Izabelinie
8 marca, w środę, o godzinie 18:00 w dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbędzie się wernisaż wystawy „Ta Puszcza mnie nie wypuszcza”. Marzena Hmielewicz pokaże na niej swoje najlepsze fotografie Puszczy Kampinoskiej.

6. Elektryki w Izabelinie?
Wciąż pozostajemy w Izabelinie. Jak donosi „Puls Biznesu”, być może za jakiś czas po miejscowości tej będą kursować elektryczne autobusy. Taka jest przynajmniej wstępna deklaracja władz tej gminy. Miałoby się to wpisywać  w tzw. Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, zwaną także „Planem Morawieckiego”. Niestety, na razie konkretów dotyczących obecności elektryków w Izabelinie nie znamy.

7. Przegląd prasy: o Kampinoskich Bagnach
Niedawno pisałem o starcie zasadniczych prac dotyczących regulacji stosunków wodnych w Kampinoskim Parku Narodowym w ramach projektu „Kampinoskie Bagna”. Temat podchwyciła także „Gazeta Stołeczna”.

8. Zapowiedź Ultramaratonu Kampinoskiego i Biegu Łosia
Znamy już terminy dwóch kampinoskich biegów. Ultramaraton o długości 50 km oraz Bieg Łosia o długości 15 km odbędą się 13 maja. Zapisy na oba biegi ruszą już 7 marca.

poniedziałek, 27 lutego 2017

Co z tym rysiem w Puszczy Kampinoskiej?

Ryś euroazjatycki
fot. Wikipedia/Martin Mecnarowski 
Niedawno przytaczałem tu dane statystyczne GUS-u dotyczące populacji poszczególnych zwierząt w Kampinoskim Parku Narodowym. Wynikało z nich, że generalnie w Puszczy mamy coraz  więcej zwierząt, z jednym jednak wyjątkiem – rysiem. Wg GUS-u populacja tego gatunku spadła w 2015 roku raptem do DWÓCH sztuk. To oznaczałoby, że praktycznie trudno będzie ją odratować bez większej ingerencji. Czy to prawda? O to zapytałem Kampinoski Park Narodowy, a odpowiedzi udzielił starszy specjalista w zespole ds. nauki i monitoringu przyrody KPN Karol Kram.

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) jest zwierzęciem skrytym, potrafiącym skutecznie ukrywać się w terenie przed ludzkim wzrokiem. Stąd szacowanie jego liczebności w terenie jest trudne i może być obarczone dużym błędem. Z kolei GUS operuje sztywnymi liczbami, stąd wynika podana przez tę instytucję liczba dwóch rysi występujących w KPN. W latach 90-tych, gdy wypuszczane na wolność osobniki miały wyposażone w nadajniki obroże, można było śledzić ich ruchy i znać ich dokładną liczebność. Obecnie, gdy na terenie Parku żyje już kolejne pokolenie urodzonych na wolności całkowicie dzikich rysi, dokładne oszacowanie ich liczebności jest niemożliwe.  Spotykane tropy i ślady obecności rysi w Puszczy Kampinoskiej oraz nieliczne spotkania z tym drapieżnikiem pozwalają nam jedynie szacować jego populację na kilka osobników (zapewne nie więcej niż 10 sztuk). Wbrew pozorom nie jest to liczba mała. Prawdopodobnie właśnie taka jest pojemność siedlisk Kampinoskiego Parku Narodowego. Badania prowadzone w Puszczy Białowieskiej wykazały, że średni areał samca rysia wynosił 248 km kw., a samicy 133 km kw. (za Okarma i Schmidt 2013 „Ryś”). Gdyby podobnie było w Puszczy Kampinoskiej (powierzchnia całego Parku to 385 km kw., w tym części zalesionej 276 km kw.) to byłoby w niej miejsce na 1 do 2 samców i kilku samic rysia.

Czy pomoc człowieka może dopomóc w odrodzeniu populacji rysi? Tak. Tak mała populacja, jaka występuje w Puszczy Kampinoskiej, do dalszego trwania potrzebuje kontaktów z innymi populacjami. Do tego potrzebne są drożne korytarze ekologiczne między KPN a innymi dużymi kompleksami leśnymi zamieszkiwanymi przez rysie. Do skutecznego przemieszczania się ryś potrzebuje korytarzy ekologicznych z dużą ilością zadrzewień (najlepiej leśnych). Jednak w przypadku Puszczy Kampinoskiej kluczową role odgrywałoby tu powstrzymanie od zabudowy części terenów otaczających Park Narodowy, szczególnie od strony dużych rzek będących zarazem ważnymi korytarzami ekologicznymi – Bzury i Wisły. Drugim elementem byłoby wytyczenie i utrzymywanie korytarzy ekologicznych także w dalszej odległości od Kampinoskiego Parku Narodowego.

Od czasu rozpoczęcia reintrodukcji rysia w Kampinosie gatunek ten jest monitorowany na terenie KPN i wszystko wskazuje na to, że obecnie żadne specjalne działania nie są konieczne do jego ochrony. W związku z tym w najbliższym czasie nie planujemy żadnych działań mających wspomóc populację rysia.