środa, 5 lipca 2017

Wilk Kampinos ma się dobrze!

Pamiętacie Wilka Kampinosa, który w kwietniu został potrącony przez samochód na drodze z Warszawy do Sochaczewa i który na początku czerwca po rehabilitacji wrócił do Puszczy Kampinoskiej? Otóż zwierzakowi zamontowano obrożę telemetryczną. Do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” właśnie spłynęły pierwsze dane z monitoringu!

W obroży tej system GPS automatycznie lokalizuje pozycje wilka, a zebrane dane są przesyłane do odbiornika poprzez system telefonii GSM. Ze względu na słabe pokrycie Kampinoskiego Parku Narodowego sygnałem sieci GSM, transmisja danych jest utrudniona. Dlatego pierwsze informacje z obroży spłynęły dopiero 29 i 30 czerwca br.

Jak wynika z informacji opublikowanej na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, od 7 do 30 czerwca wilk pokonał łącznie trasy o długości 117 km. Penetrowany przez niego obszar miał powierzchnię 47 km kw. Jego aktywność koncentrowała się w najbardziej zalesionej i rzadko odwiedzanej przez ludzi zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Uzyskane dane potwierdzają, że uwolniony wilk odzyskał siły po przebytym leczeniu i rehabilitacji. Lokalizacje Kampinosa pokrywają się czasowo z miejscami wycia co najmniej dwóch wilków, które słyszane było 9 czerwca. Wskazuje to, że dołączył do swojej grupy rodzinnej, co daje nadzieję, że wilk na trwale wróci do środowiska.

wtorek, 4 lipca 2017

Zabudują środek Lasu Bemowskiego?

{{{Opis_zdjęcia}}}Niepokojące wieści z Lasu Bemowskiego leżącego – bądź co bądź – w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak zaalarmował Portal Warszawski, wójt gminy Stare Babice chce umożliwić wybudowanie na terenie dawnej tzw. bazy radarowej niepublicznego szpitala wraz z ośrodkiem rehabilitacji. Warto dodać, że gmina miała w tym przypadku prawo pierwokupu terenu, ale z niego nie skorzystała. Co więcej, dotychczas teren ten, choć w rękach prywatnych od 2004 roku, był formalnie przeznaczony pod zalesienie.

Oczywiście można w tym przypadku użyć argumentu, że przecież obszar tej bazy i tak od ładnych paru lat był zamknięty dla postronnych. Jaka to więc za różnica, co będzie się działo za ogrodzeniem. Sęk w tym, że jeśli dojdzie do realizacji planów dewelopera, placówka ta nie pozostanie bez wpływu na okoliczne tereny. Ma tam bowiem powstać lądowisko dla śmigłowców oraz oczywiście drogi dojazdowe. A wszystko to przecież sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody – Łosiowe Błota oraz Kalinowa Łąka.

Czyż nie lepiej byłoby trzymać się planów zalesienia tego terenu i włączenia go do reszty Lasu Bemowskiego? Nie wszystko jest jeszcze stracone. Jak wynika z pisma sporządzonego przez kilku radnych gminy Stare Babice, do 9 lipca można słać do gminy wnioski o zmianę tych zamierzeń w studium uwarunkowań. Z internetu można nawet pobrać wzór takiego wniosku. Co ważne, wniosek taki może napisać każdy, niezależnie od tego, czy mieszka w gminie Stare Babice, Rudce Tartak czy na Hawajach. Warto więc chyba poświęcić te kilka minut!