Regulamin KPN (FAQ)

Co wolno w Puszczy Kampinoskiej?

Regulamin KPN-u jest długi i nużący, ale z praktyki widać, że dla wielu turystów niektóre jego paragrafy mogą być zaskoczeniem. W krótki i przystępny sposób przedstawiam zatem wyjaśnienia wybranych kwestii dotyczących zwiedzania tego Parku.

Czy w Kampinoskim Parku Narodowym dozwolone jest wyprowadzanie psów?

Nie. Spacery z psami są zabronione, nawet jeśli założymy psu kaganiec oraz będziemy trzymać go na smyczy. Niestety, w praktyce zakaz ten jest często omijany. Z zakazu tego wyłączone są psy przewodnickie. Teoretycznie regulamin zakłada możliwość wyznaczenia miejsc, w których wyprowadzanie psów będzie dozwolone – w praktyce nie zostały one jednak określone ani w planie ochrony, ani w planie zadań ochronnych.

Czy w Puszczy Kampinoskiej można zbierać grzyby czy jagody?

Zbieranie grzybów i owoców leśnych jest zabronione. Teoretycznie regulamin zakłada możliwość wyznaczenia miejsc, w których byłoby to dozwolone – w praktyce nie zostały one jednak określone ani w planie ochrony, ani w planie zadań ochronnych. Inną kwestią jest to, że jesienią zakaz ten jest permanentnie nieprzestrzegany. Jeśli więc koniecznie musisz iść na grzyby, chociaż pamiętaj, by nie oddalać się za bardzo od szlaków i nie wchodzić na tereny, na których dzika zwierzyna chce uniknąć spotkania z człowiekiem. Co ciekawe, kiedyś zbieranie grzybów i jagód było w regulaminie dozwolone dla mieszkańców Puszczy.

Czy w Puszczy Kampinoskiej można rozpalać ognisko i grillować?

Tak, jest to dopuszczalne, ale tylko w wybranych miejscach i wymaga to pisemnej zgody dyrektora parku. Przez cały rok jest to dozwolone na polanach wypoczynkowych: Granica, Jakubów, Lipków, Opaleń, Roztoka, Pociecha, Piaski Królewskie. Od 1 października do końca lutego jest to dopuszczalne również na polanach: Dąbrowa Leśna, Posada Łubiec, Posada Sieraków, Zaborów Leśny, Nowa Dąbrowa, Zielona Karczma.

Czy w Kampinoskim Parku Narodowym można rozbijać namiot?

Regulamin KPN stwierdza, że biwakowanie jest zabronione, choć możliwie w miejscach wyznaczonych przez dyrekcję KPN. Niestety, na razie park nie dysponuje żadnymi własnymi polami namiotowymi. Turystom pozostaje więc rozbicie namiotu na prywatnej posesji. KPN wskazuje ponadto na możliwość biwakowania na terenie Parku Rozrywki Julinek oraz Ośrodka ZHP w Starej Dąbrowie.

Czy możliwy jest spływ kajakowy Łasicą?

Spływy kajakowe są w Kampinoskim Parku Narodowym zabronione. Poza tym takie przedsięwzięcie byłoby trudne. Kanał Łasica jest bowiem mocno zarośnięty, często poziom wody jest w nim niski, a na trasie spływu jest sporo jazów i innych przeszód.

Czy w Kampinoskim Parku Narodowym można jeździć rowerem po szlakach pieszych?

Tak, można. Podobnie jak można chodzić po szlakach rowerowych. Szlaki dla cyklistów wytyczono w KPN głównie z myślą o mniej wprawnych rowerzystach, dla których grząski piach czy głębokie bagno jest poważnym problemem. Warto jednak nadmienić, że i na szlakach rowerowych jazda na dwóch kółkach bywa niekiedy uciążliwa.

Czy po Kampinoskim Parku Narodowym można jeździć na nartach biegowych?

Tak, można, po znakowanych szlakach pieszych i rowerowych.

Czy po Kampinoskim Parku Narodowym można jeździć konno?

Można jeździć konno, ale wymaga to uzyskania zgody dyrektora KPN-u. Dotyczy to zarówno jazdy wierzchem, jak i powozem. Warto dodać, że w planach dyrekcji parku jest wytyczenie w Puszczy szlaków konnych.

Gdzie można wjechać samochodem do KPN-u?

Wbrew pozorom w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego jest sporo miejsc dostępnych dla ruchu samochodowego. To np. drogi:
Kampinos – Józefów – Górki – Stara Dąbrowa – Sowia Wola,
Leszno – Kazuń (droga wojewódzka 579)
Mariew – Truskaw – Palmiry
Wilcze Tułowskie – Miszory – Famułki Królewskie – Famułki Brochowskie – Lasocin
Kiścinne – Wiersze – Truskawka - Janówek

Komentarze

 1. zastanawiam się nad pkt o zbieraniu grzybów. na stronie kpn nie ma nic o tym ze ludnosc miejscowosci moze zbierac

  OdpowiedzUsuń
 2. - pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania roślin oraz grzybów (zbiór jagód i grzybów jest dozwolony wyłącznie dla miejscowej ludności na potrzeby własne w miejscach wyznaczonych przez dyrektora Parku);
  to Ty chyba nie umiesz czytać

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy w otulinie KPN można wystrzeliwać fajerwerki. Chodzi zwłaszcza o zabawę sylwestrową?

  OdpowiedzUsuń
 4. Można, ale ze względu na dobrostan kampinoskich zwierząt nie zalecam tego

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz